Cykle Spotkań

Comiesięczne spotkania dla wszystkich zainteresowanych historią najnowszą
 

Jak Polki zadziwiały świat

Prowadzenie: Karolina Wanda Olszowska

Cykl przybliży sylwetki wybitnych Polek, które zapisały się w historii Polski, Europy i świata. Były to zarówno działaczki niepodległościowe i społeczne, jak i przedstawicielki świata nauki, kultury czy sportu, m.in. Olga Boznańska, Maria Czaplicka, Halina Konopacka, Pola Negri, Elżbieta Zawacka, Irena Szewińska czy Anna Walentynowicz. Spotkania będą się odbywać raz w miesiącu.

 

Tytani sportu

Prowadzenie: Paweł Sztama

Comiesięczne spotkania poświęcone różnym dyscyplinom sportu i ich rozwojowi w Polsce, sukcesom naszych reprezentacji na arenie międzynarodowej oraz słynnym zawodniczkom i zawodnikom startującym pod biało-czerwoną flagą. Opowiemy również o politycznych uwarunkowaniach sportu - od jego roli w czasach walk o niepodległość po inwigilację sportowców przez komunistyczne tajne służby.

 

Warszawa jakiej nie znacie

Prowadzenie: Marek Teler

Spotkania z badaczami Warszawy mają na celu przybliżyć historię i ciekawostki dotyczące stolicy Polski, takie jak kryminalne opowieści dawnej Warszawy, literackie obrazy socjalistycznej stolicy, czy kabarety i rewie międzywojennej Warszawy.

 

Historie o historii

Prowadzenie: dr Adam Podlewski

Spotkania mają na celu promocję czytelnictwa powieści, których tematyką jest historia Polski. Jednocześnie chcemy zainteresować twórców literatury historycznej działaniami Przystanku Historia oraz całego Instytutu. W przypadku znacznego zainteresowania cyklem, liczymy na stworzenie stałej grupy młodych twórców, redaktorów i recenzentów, dla których w przyszłości przygotujemy dedykowane warsztaty i wieczory dyskusyjne.

 

Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku

Prowadzenie: dr hab. Filip Musiał

Historia Polski lat 1945-1989 wzbudza zainteresowanie i niemało społecznych emocji. Jako wspólnota narodowa nie odpowiedzieliśmy sobie jeszcze na pytanie, czym był PRL. W kolejnej edycji cyklu „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku” rozmawiamy o ważnych rocznicach, starając się oddzielić przekonania od propagandy, utarte spojrzenia od historycznej prawdy. Poznając w ten sposób przeszłość, łatwiej nam będzie odpowiedzieć na pytanie, co jest tradycją, którą chcemy kultywować, a co niechcianą spuścizną, o której powinniśmy jedynie pamiętać. Dyskusje prowadzi dr hab. Filip Musiał, historyk i politolog.

 

Historia zza kulis

Prowadzenie: Rafał Dudkiewicz

W kolejnej edycji cyklu „Historia zza kulis” poruszymy sprawy wywiadu cywilnego i wojskowego. Opowiemy, jak działa współczesny wywiad i kontrwywiad oraz czym różni się od działalności służb w czasach PRL. Przypomnimy najsłynniejsze sprawy wywiadowcze, głośne wpadki i największe sukcesy tajnych służb cywilnych oraz wojskowych. Wrócimy także do tematów związanych z inwigilacją środowisk artystycznych. Rozmowy z historykami, politologami oraz specjalistami do spraw bezpieczeństw prowadzi Rafał Dudkiewicz – dziennikarz Polskiego Radia 24.

 

W oczekiwaniu na wolną Polskę

Prowadzenie: dr Jędrzej Lipski

Cykl spotkań edukacyjnych pod wspólnym tytułem „W oczekiwaniu na wolną Polskę”, przybliżający dzieje polskiej emigracji w formie rozmów z historykami, pracownikami naukowymi IPN oraz innych ośrodków badawczych. W programie przedstawiamy genezę polskiej emigracji, jej przyczyny, skutki, oraz rolę jaką Polacy odegrali na świecie.

 

Tajemnice bezpieki

Prowadzenie: Piotr Woyciechowski

Czym była Służba Bezpieczeństwa? Jak funkcjonowała, czym się zajmowała, jakie są dzisiaj konsekwencje jej działań? Co dzisiaj o niej wiemy? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w kolejnej edycji cyklu „Tajemnice bezpieki” poświęconego historii organów bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1989.
 

Portrety

Prowadzenie: Rafał Dudkiewicz

Podczas spotkań będą prezentowane sylwetki osób, które odgrywały ważną rolę – zarówno pozytywną, jak i negatywną – w najnowszej historii Polski. Przybliżamy ich biografie, zastanawiamy się, co kształtowało ich światopogląd i ukazujemy, w jaki sposób znaleźli się w centrum historycznych wydarzeń.

 

Kulisy historii

Prowadzenie: Rafał Dudkiewicz

Cotygodniowe, sobotnie audycje emitowane na kanale IPNtv w serwisie YouTube. W ramach cyklu szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj wpływa na nas to, co stało się już przeszłością. Zaglądamy za kulisy wydarzeń, próbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

 

Kontakt:

Adrianna Krzywik                                                              Marta Tatarczuk

adrianna.krzywik@ipn.gov.pl                                            marta.tatarczuk@ipn.gov.pl

tel. 22 576 30 14                                                              tel. 22 576 30 18

 

 

Wszystkie zajęcia organizowane przez Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki są bezpłatne.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej: centrumedu.ipn.gov.pl

profilu FB: www.facebook.com/przystanek.historia

Zastrzegamy sobie możliwość zmian w programie.

do góry