Cykle Spotkań

Comiesięczne spotkania dla wszystkich zainteresowanych historią najnowszą
 

Jak Polki zadziwiały świat

Prowadzenie: Karolina Wanda Olszowska

Cykl przybliży sylwetki wybitnych Polek, które zapisały się w historii Polski, Europy i świata. Były to zarówno działaczki niepodległościowe i społeczne, jak i przedstawicielki świata nauki, kultury czy sportu, m.in. Olga Boznańska, Maria Czaplicka, Halina Konopacka, Pola Negri, Elżbieta Zawacka, Irena Szewińska czy Anna Walentynowicz. Spotkania będą się odbywać raz w miesiącu.

 

Tytani sportu

Prowadzenie: Paweł Sztama

Comiesięczne spotkania poświęcone różnym dyscyplinom sportu i ich rozwojowi w Polsce, sukcesom naszych reprezentacji na arenie międzynarodowej oraz słynnym zawodniczkom i zawodnikom startującym pod biało-czerwoną flagą. Opowiemy również o politycznych uwarunkowaniach sportu - od jego roli w czasach walk o niepodległość po inwigilację sportowców przez komunistyczne tajne służby.

 

Tajemnice bezpieki

Prowadzenie: Piotr Woyciechowski

Czym była Służba Bezpieczeństwa? Jak funkcjonowała, czym się zajmowała, jakie są dzisiaj konsekwencje jej działań? Co dzisiaj o niej wiemy? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w kolejnej edycji cyklu „Tajemnice bezpieki” poświęconego historii organów bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1989.
 

 

Portrety

Prowadzenie: Rafał Dudkiewicz

Podczas spotkań będą prezentowane sylwetki osób, które odgrywały ważną rolę – zarówno pozytywną, jak i negatywną – w najnowszej historii Polski. Przybliżamy ich biografie, zastanawiamy się, co kształtowało ich światopogląd i ukazujemy, w jaki sposób znaleźli się w centrum historycznych wydarzeń.

 

Oblicza historii

 

Prowadzenie: Rafał Dudkiewicz.

Nowy cykl spotkań przybliży złożoność współczesnej historii, a także jej sprzeczne elementy wpływające na bieg zdarzeń. Przyjrzymy się instytucjom i ludziom, którzy kształtowali naszą wspólną przeszłość W naszym zainteresowaniu pozostaną takie instytucje jak wywiad i kontrwywiad, które z zasady działają niejawnie, a metody pracy operacyjnej mają charakter konspiracyjny, tajny, przeszłym partiom politycznym, które kształtowały rzeczywistość minioną, ale także ideom, które świadczyły o zmianach natury cywilizacyjnej, ludziom, którzy owe idee tworzyli, politykom praktycznie kształtującym świat.

 

Uczy i bawi. Kultura popularna i historia

Prowadzenie: dr Adam Podlewski

Seria spotkań z twórcami gier, podcasterami, youtuberami, autorami inspirowanej historycznie literatury i sztuk wizualnych ma na celu zrozumienie edukacyjnych aspektów popkultury. Czy tekstowa lub graficzna opowieść o przeszłości może być atrakcyjna dla współczesnego odbiorcy? Wraz z naszymi gośćmi będziemy szukać nowych dróg, mediów i sposobów dotarcia do młodych ludzi z wiedzą historyczną.

 

Historia zapisana w fotografii

Prowadzenie: Zygmunt Walkowski

Spotkania mają na celu ukazanie, jak wiele treści zarejestrowanych jest w fotografii i jak je odczytywać. Prowadzący przedstawi metody opisywania materiałów filmowych oraz zdjęć, ustalania lokalizacji miejsc zarejestrowanych na zdjęciach filmowych, opisu zarejestrowanych scen, czy rozpoznania osób.

 

Kulisy historii

Prowadzenie: Rafał Dudkiewicz

Cotygodniowe, sobotnie audycje emitowane na kanale IPNtv w serwisie YouTube. W ramach cyklu szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj wpływa na nas to, co stało się już przeszłością. Zaglądamy za kulisy wydarzeń, próbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

 

Kontakt:

Marta Tatarczuk

marta.tatarczuk@ipn.gov.pl

tel. 22 576 30 18

 

 

Wszystkie zajęcia organizowane przez Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki są bezpłatne.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej: centrumedu.ipn.gov.pl

profilu FB: www.facebook.com/przystanek.historia

Zastrzegamy sobie możliwość zmian w programie.

do góry