Cykle Spotkań

Comiesięczne spotkania dla wszystkich zainteresowanych historią najnowszą

Jak Polacy tworzyli naukę

Wszyscy pamiętamy o Mikołaju Koperniku czy Marii Skłodowskiej-Curie. A czy słyszeliśmy o osobach takich jak Jan Czochralski, Alicja Dorabialska czy Hugo Steinhaus? W ramach cyklu „Jak Polacy tworzyli naukę” przypomnimy sylwetki wybitnych Polek i Polaków, których badania, teorie i wynalazki przyczyniły się do rozwoju świata.

Spotkania prowadzi Karolina Wanda Olszowska (Uniwersytet Jagielloński).

Kontakt:

Aleksandra Wierzchowska - aleksandra.wierzchowska@ipn.gov.pl

tel. 22 576 30 01


 

O podmiotowość…

II wojna światowa i okupacja nie przerwały prawnej ciągłości II Rzeczypospolitej i legalności jej władz. Rządowi na uchodźstwie podlegały struktury Polskiego Państwa Podziemnego oraz placówki dyplomatyczne na całym świecie. Wszystkie instytucje państwowe nie tylko wykonywały swoje tradycyjne obowiązki, lecz także mierzyły się z wyzwaniami czasu wojny: opieką nad uchodźcami cywilnymi i deportowanymi żołnierzami, rekrutacją do nowych formacji wojskowych, utrzymywaniem łączności z obywatelami, którzy znaleźli się pod okupacją, wreszcie – walką o miejsce Polski w obozie alianckim oraz w powojennej rzeczywistości.

O sprawie polskiej w czasie II wojny światowej rozmawiać będziemy w ramach cyklu, który prowadzi prof. Mariusz Wołos – historyk i sowietolog.

Kontakt:

Aleksandra Wierzchowska - aleksandra.wierzchowska@ipn.gov.pl

tel. 22 576 30 01


 

Śląskie znaczy polskie

Śląsk to nie tylko Powstania Śląskie, to również Wrzesień ‘39, Ślązacy w armii Andersa, pod Monte Cassino, Żołnierze Wyklęci i podziemie solidarnościowe w czasach stanu wojennego. Filmy o dziejach Śląska, które zaprezentujemy w ramach naszego cyklu, będą punktem wyjścia do dyskusji o historii Polski i Europy.

Gospodarzem cyklu jest dr Jędrzej Lipski – reżyser i scenarzysta.


 

Kontakt:

Aleksandra Wierzchowska - aleksandra.wierzchowska@ipn.gov.pl

tel. 22 576 30 01


 

Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku

Historia Polski lat 1945-1989 wzbudza zainteresowanie i niemało społecznych emocji. Jako wspólnota narodowa nie odpowiedzieliśmy sobie jeszcze na pytanie, czym był PRL. W kolejnej edycji cyklu „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku” rozmawiamy o ważnych rocznicach, starając się oddzielić przekonania od propagandy, utarte spojrzenia od historycznej prawdy. Poznając w ten sposób przeszłość, łatwiej nam będzie odpowiedzieć na pytanie, co jest tradycją, którą chcemy kultywować, a co niechcianą spuścizną, o której powinniśmy jedynie pamiętać. Dyskusje prowadzi dr hab. Filip Musiał, historyk i politolog.

Kontakt:

Aleksandra Wierzchowska - aleksandra.wierzchowska@ipn.gov.pl

tel. 22 576 30 01


 

Polska na froncie sporów cywilizacyjnych

W świecie zachodnim od wieków zderzają się różne wizje cywilizacji, wyznaczając tło dla wielu wydarzeń nie tylko historycznych, lecz także współczesnych. Jakie jest ich znaczenie dla Polski i naszych wartości kulturowych? Rozmawiamy o tym ramach cyklu, który prowadzi dr Barbara Stanisławczyk-Żyła – pisarka, reportażystka i publicystka, badaczka zagadnień cywilizacyjnych.

Kontakt:

Aleksandra Wierzchowska - aleksandra.wierzchowska@ipn.gov.pl

tel. 22 576 30 01


 

Historia zza kulis

W kolejnej edycji cyklu Historia zza kulis poruszymy sprawy wywiadu cywilnego i wojskowego. Opowiemy, jak działa współczesny wywiad i kontrwywiad oraz czym różni się od działalności służb w czasach PRL. Przypomnimy najsłynniejsze sprawy wywiadowcze, głośne wpadki i największe sukcesy tajnych służb cywilnych oraz wojskowych. Wrócimy także do tematów związanych z inwigilacją środowisk artystycznych. Rozmowy z historykami, politologami oraz specjalistami do spraw bezpieczeństw prowadzi Rafał Dudkiewicz – dziennikarz Polskiego Radia 24.

Kontakt:

Aleksandra Wierzchowska - aleksandra.wierzchowska@ipn.gov.pl

tel. 22 576 30 01


 

Kulisy historii [audycja]

Kulisy historii to cotygodniowa audycja emitowana na kanale IPNtv w serwisie YouTube. Gośćmi Rafała Dudkiewicza są historycy, literaturoznawcy i publicyści.

W ramach cyklu szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj wpływa na nas to, co stało się już przeszłością. Zaglądamy za kulisy wydarzeń, próbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

 

 

 

Wszystkie zajęcia organizowane przez Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki są bezpłatne.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej:

www.centrumedu.ipn.gov.pl

profilu FB:

www.facebook.com/przystanek.historia

Zastrzegamy sobie możliwość zmian w programie.

do góry