Biblioteka/czytelnia

Szanowni Państwo,

z powodu pandemii koronawirusa nasza biblioteka będzie nieczynna do odwołania. Zachęcamy do korzystania z biblioteki cyfrowej IPN


Zapraszamy wszystkich chętnych do korzystania z naszej biblioteki, która gromadzi wydawnictwa dotyczące najnowszej historii Polski i historii powszechnej. Zbiory biblioteki liczą ponad 30 tys. woluminów oraz kilkadziesiąt tytułów czasopism.

Katalog biblioteki można przeglądać, nie wychodząc z domu. Zdajemy sobie sprawę, że ma on jeszcze pewne mankamenty (np. niektóre opisy się powtarzają lub czasami są niekompletne), ale ze względu na jak najszybszą chęć dania czytelnikom możliwości korzystania z naszego bogatego księgozbioru, zdecydowaliśmy się już teraz umieścić go w Internecie. Czytelnik znajdzie w nim potrzebne mu merytoryczne informacje, a wszelkie niedociągnięcia sukcesywnie będą poprawiane. Mamy nadzieję, że katalog internetowy ułatwi Państwu korzystanie z naszej biblioteki. Życzymy owocnej pracy!

 

URUCHOM KATALOG

 

Osobom zainteresowanym historią współczesną oferujemy bogaty księgozbiór, składający się zarówno z nowych, jak i starszych pozycji. Licznie reprezentowane są publikacje zagraniczne. Szczególnie cenny dla badaczy jest zbiór książek i czasopism przejętych po Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce - niejednokrotnie są to pozycje unikatowe w skali kraju.  Ponadto w czytelni można zapoznać się z bieżącą prasą codzienną oraz czasopismami społeczno-politycznymi.

Z czytelni korzystać mogą wszyscy zainteresowani, którzy ukończyli 16 lat. Do wypożyczania książek i czasopism na zewnątrz uprawnieni są pracownicy IPN oraz osoby współpracujące przy realizacji projektów badawczych Instytutu, pozostali czytelnicy mogą zapoznać się z publikacjami na miejscu. Biblioteka realizuje również zamówienia w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych.

Na miejscu można skorzystać z bogatego księgozbioru podręcznego, obejmującego m.in. większość wydawnictw IPN. Pozostałe pozycje znajdują się w magazynie. Zamówienia realizowane są dwa razy w tygodniu (wtorek lub środa i piątek) i wysyłane pracownikom IPN lub dostarczane do czytelni Przystanku Historia.   

Zamówienia można składać osobiście, mailowo lub telefonicznie.

  • marcin.myslinski@ipn.gov.pl, tel. (022) 576 30 17
  • lukasz.zwalinski@ipn.gov.pl,  tel. (022) 576 30 17

Biblioteka i czytelnia są czynne w następujących godzinach:

  • Poniedziałek: 9:00–18:00
  • Wtorek:         9:00–18:00
  • Środa:           9:00–18:00
  • Czwartek:      9:00–18:00
  • Piątek:          9:00–18:00
  • Sobota i niedziela – nieczynne

 

do góry