Gry mobilne

Mobilne gry miejskie to nowa propozycja edukacyjna Przystanku Historia dla klas 6-8 szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych oraz osób dorosłych. Poszczególne tytuły są dostępne w aplikacji ActionTrack, która powstała w Finlandii i jest powszechnie wykorzystywana w fińskich placówkach edukacyjnych. Wystarczy naładowany smartfon ze ściągniętą aplikacją ActionTrack, uruchomiona funkcja GPS, dostęp do Internetu i włączona usługa lokalizacji. W trakcie rozgrywki poruszamy się po Warszawie śladami postaci i wydarzeń historycznych, odkrywając miejsca pamięci i wykonując zadania. Gry mają także tryb stacjonarny, w którym zwiedzamy Warszawę wirtualnie, bez wychodzenia z domu.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu: przystanek.historia@ipn.gov.pl.

 

Kultura II RP (nowość)

Przed II wojną światową Warszawa była symbolem rozwijającego się państwa i nowoczesnego świata. Gra „Kultura II RP” zabierze Cię w ten świat i pomoże odkryć najbardziej stylowe miejsca stolicy tamtych lat. W trakcie wędrówki dowiesz się, w której kawiarni spotykali się znani literaci, gdzie ubierały się ówczesne elegantki lub ile pięter miał najwyższy warszawski budynek. Ale to nie wszystko! Przed Tobą jeszcze wiele nieodkrytych tajemnic II RP.

Termin:

Październik 2023

 

Warszawa Marszałka Piłsudskiego [kliknij tytuł, aby dowiedzieć się więcej i pobrać instrukcję]

Obywatele! Warszawa wita mnie po raz trzeci. Wierzę, że zobaczymy się niejednokrotnie w szczęśliwszych jeszcze warunkach. Zawsze służyłem i służyć będę życiem swoim, krwią ojczyźnie i ludowi polskiemu. - tymi słowami 10 listopada 1918 roku Józef Piłsudski witał wiwatujący tłum warszawiaków na ul. Moniuszki.

Zagraj w grę, która przeniesie Cię do Warszawy Marszałka Józefa Piłsudskiego. Do odzyskanej spod okupacji stolicy. Daj zaprosić się na spacer z Piłsudskim i zmierz się z zadaniami, które przybliżą wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości, Bitwą Warszawską oraz dwudziestoleciem międzywojennym. Dotrzyj do miejsc i śladów pamięci, które często mijasz w drodze do szkoły czy pracy.

 

Głos walczącej Warszawy, podpułkownik Wacław Lipiński [kliknij tytuł, aby dowiedzieć się więcej o grze i pobrać instrukcję]

Halo, tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia. Dziś rano, o godzinie 5 minut 40, oddziały niemieckie przekroczyły granicę polską, łamiąc pakt o nieagresji. Zbombardowano szereg miast. Za chwilą usłyszą Państwo komunikat specjalny - tymi słowami 1 września 1939 r. spiker Polskiego Radia obwieścił Polakom straszną nowinę o rozpoczęciu niemieckiego ataku.

W drodze do szkoły czy pracy często mijasz miejsca, które były niemymi świadkami tych wrześniowych dni. Odkryj je na nowo! Zagraj w grę, która przeniesie Cię do Warszawy we wrześniu 1939 r. Zmierz się z trasą i zadaniami, które przybliżą Ci codzienność nie tylko żołnierzy walczących z wrogą armią, lecz także cywilnych mieszkańców stolicy.

Poznaj historię i relacje człowieka, którego nazwano „głosem walczącej Warszawy”.

 

Szare Szeregi - szlakiem Kamieni na szaniec [premiera 18 lutego 2022 - kliknij tytuł, aby dowiedzieć się więcej]

W ramach obchodów 80. rocznicy powołania Armii Krajowej edukatorzy Centralnego Przystanku Historia przygotowali nową mobilną grę miejską „Szare Szeregi – szlakiem Kamieni na szaniec”. Trasa przybliży uczestnikom losy bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”, najsłynniejsze akcje sabotażowe i dywersyjne Szarych Szeregów oraz miejsca niemieckiego terroru.

 

Baczyński [kliknij tytuł, aby dowiedzieć się więcej i pobrać instrukcję]

Poznaj Warszawę – miasto, w którym rozegrały się jedne z ważniejszych wydarzeń w dziejach Polski – oczami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wybitny poeta opowie uczestnikom gry o patriotyzmie młodego pokolenia urodzonego w dwudziestoleciu międzywojennym; pokolenia, które stanęło do walki o Polskę.

Udział w grze może być świetnym uzupełnieniem lekcji języka polskiego i historii.

 

Rzeczpospolita Żoliborska [kliknij tytuł, aby dowiedzieć się więcej i pobrać instrukcję]

Gra oparta o scenariusz spaceru miejskiego. Podczas ścieżki miejskiej gracz będzie miał możliwość poznać ciekawostki o życiu codziennym mieszkańców Żoliborza.

 

Za murami getta warszawskiego [kliknij tytuł, aby dowiedzieć się więcej i pobrać instrukcję]

W ramach obchodów 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim prezentujemy trasę pamięci Za murami getta warszawskiego. Wędrując szlakiem stołecznych miejsc pamięci, uczestnicy poznają losy społeczności żydowskiej w okupowanej Warszawie podczas II wojny światowej oraz historię powstania w getcie warszawskim.

 

Anoda [kliknij tytuł, aby dowiedzieć się więcej i pobrać instrukcję]

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz 98. rocznicy urodzin Jana Rodowicza „Anody” – bohatera Szarych Szeregów i Armii Krajowej prezentujemy nową mobilną grę miejską „Anoda”.

Podczas rozgrywki uczestnicy wcielają się w nastoletnich mieszkańców warszawskiej kamienicy. W trakcie remontu znajdują stare pudełko, a w nim dokumenty, zapiski, adresy oraz zdjęcia chłopaka o pseudonimie „Anoda”. Wędrując po Warszawie, dowiadują się, kim był chłopak z fotografii, poznają jego losy oraz miejsca związane z jego życiem.

 

Stan wojenny [premiera 13 grudnia 2021 - kliknij tytuł, aby dowiedzieć się więcej]

Trasa pamięci powstała z inicjatywy edukatorów CE IPN im. Janusza Kurtyki w ramach upamiętnienia 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Trasa ma na celu przybliżenie problematyki stanu wojennego oraz zapoznanie uczestników z miejscami represji i budynkami związanymi z działalnością opozycji w Warszawie.

 

 

INSTRUKCJA

 

Aby zagrać w trybie terenowym, należy mieć naładowany telefon z:

a) systemem iOS (w wersji 8.0 i wyższej) albo Android (w wersji 4.2 i wyższej),

b) zainstalowaną aplikacją Action Track (do pobrania w Google Play i App Store)

c) mobilnym dostępem do internetu i włączoną usługą lokalizacji.

 

Udaj się na start - informacja o miejscu rozpoczęcia jest podana w opisie danej gry.

 • Włącz w telefonie internet i usługę lokalizacji

 • Uruchom aplikację Action Track

 • Zeskanuj kod QR (dołączenia do gry) umieszczony poniżej

 • Gdy zobaczysz ikonkę gry, kliknij POBIERZ

 • Gdy gra załaduje się w 100%, kliknij ZACZNIJ TERAZ

 • W okienku KIM JESTEŚ? wpisz swój nick (imię lub pseudonim) i zaakceptuj przez OK

 • W kolejnych punktach będzie konieczna akceptacja regulaminu i podanie danych graczy (nazwa zespołu lub uczestnika gry, liczba uczestników)

 • Dalej gra prowadzi automatycznie

 • Rada: Aby skalibrować nawigację GPS, wykonaj dłonią w której trzymasz telefon, kilka obrotów w kształcie cyfry 8

 • Widoczna na ekranie linia wskazuje kierunek drogi oraz odległości w metrach do kolejnego punktu na trasie gry. Ludzik poruszający się za linią to Ty

 • Po dotarciu do danego punktu na ekranie pojawią się kolejne informacje i zadania do wykonania. WAŻNE: Czytaj uważnie informacje i zadania. Nie pomiń kliknięcia w ikonkę z hasłem „KONTYNUUJ”

 • Jeżeli linia pokazuje konieczność cofnięcia się, oznacza to, że jeden z punktów został ominięty i trzeba zawrócić – aż na ekranie pojawi się zadanie

Aby zagrać w trybie stacjonarnym („domowym”), należy mieć naładowany telefon z:

a) systemem iOS (w wersji 8.0 i wyższej) albo Android (w wersji 4.2 i wyższej),

b) zainstalowaną aplikacją Action Track (do pobrania w Google Play i App Store)

c) mobilnym dostępem do internetu 

 

Następnie:

 • Włącz w telefonie internet

 • Uruchom aplikację Action Track

 • Zeskanuj kod QR (dołączenia do gry) umieszczony poniżej

 • Gdy zobaczysz ikonkę gry, kliknij POBIERZ

 • Gdy gra załaduje się w 100%, kliknij ZACZNIJ TERAZ

 • W okienku KIM JESTEŚ? wpisz swój nick (imię lub pseudonim) i zaakceptuj przez OK

 • W kolejnych punktach będzie konieczna akceptacja regulaminu i podanie danych graczy (nazwa zespołu lub uczestnika gry, liczba uczestników)

 • Dalej gra prowadzi automatycznie

POWODZENIA!

 

do góry