Seria filmów animowanych - Co by było, gdyby zwierzeta mówiły?

Cykl Co by było, gdyby zwierzęta mówiły? jest autorskim projektem Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie. Poprzednio w serii ukazał się film Baśka Murmańska, w którym biała niedźwiedzica, podopieczna Murmańczyków, przybliża dzieciom historię walki o niepodległość Polski. Filmom towarzyszą karty pracy z zadaniami przygotowane przez edukatorów Przystanku Historia.

 

                                                         

Sambo - JUŻ WKRÓTCE!

 

 

 

                                                                

Kasztanka

Bohaterką i narratorką filmu jest ulubiona klacz Józefa Piłsudskiego. Oglądając film, dzieci poznają historię walk o niepodległość Polski oraz wojny polsko-bolszewickiej, a zwłaszcza Bitwy Warszawskiej. Kasztanka wyjaśnia, dlaczego to starcie miało tak wielkie znaczenie – nie tylko dla Polski, lecz także dla całej Europy.

Film oraz Karta pracy: https://centrumedu.ipn.gov.pl/ph/archiwum-1/2021/23125,Kasztanka-edukacyjny-film-animowany-dla-najmlodszych.html?search=361350

Film: https://www.youtube.com/watch?v=2SyKPPQdM8A

 

                           

Miś Wojtek

Miś Wojtek to animowany film edukacyjny z serii Co by było, gdyby zwierzęta mówiły?. Jego bohaterem i narratorem jest słynny niedźwiedź Wojtek – żołnierz 2 Korpusu Polskiego. Wojtek opowiada widzom o losach Polaków wywiezionych do Związku Sowieckiego podczas II wojny światowej. Po napaści Niemiec na ZSRS Józef Stalin zgodził się na zorganizowanie armii, do której mogli wstąpić deportowani Polacy. W 1942 r. nowo utworzone wojsko, wraz z ludnością cywilną, zostało ewakuowane do Iranu. Tam kilku polskich żołnierzy kupiło od przygodnie spotkanego chłopca małego niedźwiedzia... Miś został oficjalnie przyjęty do 2 Korpusu Polskiego i otrzymał imię Wojtek. Uwielbiał bawić się z żołnierzami (a jego ukochaną rozrywką były zapasy) i jeździć wojskowymi ciężarówkami. Wraz z polską armią przeszedł cały szlak bojowy: z Iranu przez Palestynę i Egipt, aż do Włoch, gdzie wziął udział w bitwie o Monte Cassino. Od tamtej pory symbolem 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii – jednostki, do której należał Wojtek – stał się niedźwiedź niosący w łapach pocisk artyleryjski.

Film oraz Karta pracy: https://centrumedu.ipn.gov.pl/ph/archiwum-1/2020/11940,Niedzwiedz-Wojtek-edukacyjny-film-animowany.html?search=58636

Film: https://www.youtube.com/watch?v=xT_gG_-xBdI