Łączka i inne miejsca poszukiwań

Interesuje cię archeologia, genetyka, antropologia? Nie wiesz, czym właściwie zajmują archiwiści? Ciekawi cię to, co jeszcze nieodkryte?

Czy słyszałeś o unikalnym programie IPN poszukiwań nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych? Dzięki niemu przywrócono tożsamość prawie 200 osobom, których szczątki ukryto w bezimiennych dołach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, poznać ludzkie dramaty i bohaterskie życiorysy, zobaczyć, jak wykorzystuje się najnowsze zdobycze nauki, by zwrócić rodzinom szczątki ich zaginionych bliskich, ten projekt jest dla Ciebie.

 

 

Zapraszamy do udziału w projekcie „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. W projekcie mogą uczestniczyć zespoły (do 6 osób) wraz z opiekunem. Szczególnie serdecznie zapraszamy uczniów z nauczycielami, drużyny harcerskie, strzeleckie oraz członków innych organizacji młodzieżowych.

Nasz program:

  • wspiera wychowanie patriotyczne i przywiązanie do „małych ojczyzn”
  • kształtuje postawy empatii wobec ofiar systemów totalitarnych
  • uczy poszanowania dla życia ludzkiego
  • rozbudza ciekawość badawczą poprzez poznawanie warsztatu pracy specjalistów z różnych dziedzin nauki.

W ramach projektu grupy będą się spotykać z archeologami, antropologami, archiwistami i historykami, poznając zarówno miejsca poszukiwań, jak i tajniki ich pracy. Zwieńczeniem udziału w projekcie będzie nakręcenie dwuminutowej etiudy filmowej, będącej refleksją nad tematyką projektu. Uroczysty finał odbędzie się w Warszawie.

Rekrutację rozpoczynamy od 18 września 2023 roku (potrwa do 10 października 2023 roku).

Regionalne harmonogramy będziemy zamieszczać na naszych stronach internetowych. Do czasu ukazania się harmonogramu prosimy o kontakt w sprawie spotkań z koordynatorem regionalnym.

Regionalne harmonogramy spotkań w ramach projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań” ustalają wyznaczeni koordynatorzy projektu:

Oddział w Białymstoku: Patrycja Sanejko patrycja.sanejko@ipn.gov.pl

Delegatura w Bydgoszczy: Kamila Churska kamila.churska@ipn.gov.pl

Oddział w Gdańsku: Artur Chomicz artur.chomicz@ipn.gov.pl    

Oddział w Łodzi: Magdalena Zapolska-Downar magdalena.zapolska-downar@ipn.gov.pl (zajęcia prowadzone online)

Oddział w Katowicach: Adam Kondracki adam.kondracki@ipn.gov.pl

Oddział w Poznaniu: Karolina Bittner karolina.bittner@ipn.gov.pl

Oddział w Warszawie: Marcin Łaszczyński marcin.laszczynski@ipn.gov.pl

 

Grupy, które nie mają możliwości wzięcia udziału w warsztatach w formie stacjonarnej (np. grupy polonijne), mogą uczestniczyć w formie online (liczba miejsc ograniczona).

Kontakt: marek.nadolski@ipn.gov.pl

 

Pliki do pobrania

do góry