Imprezy otwarte wrzesień 2012 – czerwiec 2013

IMPREZY OTWARTE DLA WSZYSTKICH

 

Spotkania z historią najnowszą

Wykłady pracowników IPN na temat wybranych aspektów historii najnowszej.  Raz w miesiącu, w godz. 16.30 – 17.30.

 

Seminarium Aktorzy opowiadają o PRL

Całoroczny cykl spotkań z aktorami, którzy z własnego punktu widzenia opowiedzą o czasach PRL.  Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu w  godzinach 17.00–18.30.

 

Seminarium  Historia w Teatrze Telewizji

Całoroczne seminarium popularnonaukowe, prezentujące fragmenty wybranych, zrealizowanych przez Teatr Telewizji, spektakli, przedstawiających różne aspekty historii najnowszej.  Seminarium poprowadzi prof. dr hab. Krystyna Duniec – pracownik Instytutu Sztuki PAN (Zakład Historii i Teorii Teatru).

 

Seminarium  Polacy i …

Całoroczne seminarium poświęcone stosunkom między Polakami a mniejszościami etnicznymi i religijnymi, zamieszkującymi Polskę w XX wieku. W programie seminarium: wykład wygłoszony przez naukowca zajmującego się tematyką konkretnej mniejszości lub prezentacja przygotowana przez przedstawiciela tej mniejszości oraz dyskusja uczestników. Seminarium będzie odbywało się raz w miesiącu, od października 2012 r. do czerwca 2013 r., w czwartki, w godz. 17.00–19.00.

 

Ludzie z charakterem

Spotkania z ciekawymi ludźmi , którzy współtworzyli historię Polski ostatnich lat. Cykl miałby charakter klubu dyskusyjnego i będzie organizowany raz na dwa miesiące.

 

Prezentacje  książek o tematyce historycznej

Spotkania z autorami nowości wydawniczych o tematyce historycznej, połączone z panelem dyskusyjnym w gronie ekspertów i z udziałem publiczności.

 

Prezentacje  wydawnictw i  filmów IPN

Spotkania w formie klubu dyskusyjnego, realizowane raz w miesiącu.

 

Debaty historyczne

Debaty poruszające trudne i kontrowersyjne tematy związane z historia najnowszą.

 

III Festiwal Komiksu Historycznego

Prezentacja wydawnictw komiksowych poświęconych historii. W programie Festiwalu: ekspozycje komiksowej twórczości, wykłady, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami: rysownikami, scenarzystami, historykami, pisarzami, filmowcami i teoretykami komiksu.  

 

Rodzinne Soboty

Zajęcia dla dzieci i rodziców. Mają na celu przybliżenie młodemu pokoleniu wydarzeń historycznych oraz realiów życia w PRL. Łącząc wymiar edukacyjny i  zabawę, chcemy przedstawić dzieciom różne aspekty życia lat 80. oraz zachęcić je do rozmawiania z rodzicami o historii.

 

Sobota Gracza

Gry planszowe i karciane nie tylko bawią, ale też uczą. Wiele z nich pozwala lepiej poznać i zrozumieć historię najnowszą. Podczas spotkań będzie można zagrać zarówno w szybkie gry dla początkujących (m. in. Awans, Powstańcze zrzuty, Wroniec), jak i w trudniejsze planszówki dla doświadczonych graczy (m. in. Memoir ’44, Orzeł i Gwiazda, Zimna wojna). Instruktorzy zaprezentują poszczególne tytuły, doradzą przy wyborze i wyjaśnią zasady. Zapraszamy osoby w każdym wieku!. 

 

 

Szczegółowy program wszystkich imprez  podany zostanie WKRÓTCE na stronie  internetowej  Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki www.przystanekhistoria.gov.pl

do góry