Wystawa rzeźb Samuela Willenberga

Wystawa Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga

 

Wystawa liczy piętnaście rzeźb wykonanych z brązu przedstawia sylwetki więźniów Treblinki oraz sceny z życia obozowego, składające się na bolesne wspomnienia Samuela Willenberga z tamtego czasu. Ekspozycję wraz z projektem edukacyjnym na kanwie prac Willenberga zrealizowano dzięki życzliwości i zaufaniu, jakim obdarzyła Instytut Pamięci Narodowej wdowa po artyście Ada Krystyna Willenberg, która niestrudzenie kontynuuje dzieło swojego męża w imię zachowania pamięci o Zagładzie, zwłaszcza wśród młodych pokoleń.

Samuel Willenberg (1923-2016) w październiku 1942 r. trafił do obozu zagłady w Treblince. Jako jedyny z transportu uniknął śmierci w komorze gazowej, został skierowany do Sonnderkomando. Uczestniczył w buncie w Treblince 2 sierpnia 1943 r.; udało mu się uciec z obozu i przedostać do Warszawy. W szeregach Armii Krajowej walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie poszukiwał ocalałych z Holokaustu żydowskich dzieci, a w 1950 r. wyemigrował do Izraela. Swoje obozowe przeżycia upamiętnił w serii rzeźb przedstawiających ludzi i sceny z obozu w Treblince.

 

Stacjonarnie wystawę będzie można obejrzeć w Centrum Historii Zajezdnia (sala „Przyszłość”) we Wrocławiu od 27 lipca br.

 

Zapraszamy na wirtualny spacer po wystawie.

 

Zachęcamy również do udziału w lekcjach Sztuka w czasach Holocaustu" dla uczniów szkół ponadpodstawowych, które będziemy prowadzić od września.

Formularz zgłoszeniowy: https://centrumedu.ipn.gov.pl/ph/dla-uczniow/5789,JAK-ZAPISAC-SIE-NA-ZAJECIA.html

Nawigacja

do góry