„Portrety”, odcinek 17: „Jan Mosdorf (1904-1943). Życie i myśl polityczna” – 26 stycznia 2024

 

„Portrety” to cykl poświęcony postaciom, które odegrały ważną rolę w najnowszej historii Polski. Audycje mają swoje premiery co miesiąc, w każdy ostatni piątek miesiąca.

 

Zapraszamy na audycję „Jan Mosdorf (1904-1943). Życie i myśl polityczna” z cyklu „Portrety”.

 

Poznaj historię Jana Mosdorfa – doktora filozofii, publicysty, jednego z przywódców Obozu Narodowo-Radykalnego, działacza Związku Akademickiego „Młodzież Wszechpolska”, Obozu Wielkiej Polski i Obozu Narodowo-Radykalnego, więźnia obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Jan Mosdorf to postać, której życiorys niejednokrotnie wskazywał, iż zaprzepaszczała szanse nie tylko na komunikację z innymi, ale także na rozmowę z sobą samym, co niejednokrotnie przekładało się na odbiór i odczytywanie jego zapatrywań i intencji. Kim był Jan Mosdorf? Z pewnością przykładem postaci, która była autorem mocno kontrowersyjnej autobiografii. Jednocześnie człowiekiem, który nie zawsze dostrzegał granicę między własnym jestestwem a resztą świata. A jednak zawsze kimś, kto potrafił właściwie odnaleźć siebie i lokalizację własnej osobowości w trudnych, wymagających sytuacjach. Zupełnie tak, jakby czuł głód bliskości z drugim człowiekiem, choć nie do końca potrafił mu sprostać.

 

 

Gościem Rafała Dudkiewicza będzie dr Mateusz Kofin - doktor nauk społecznych
w dyscyplinie nauki o polityce i administracji. Uczestnik ponad 50 konferencji naukowych, autor, redaktor i wydawca książek naukowych.

 

Premiera 26 stycznia 2024 (piątek) o godz. 15.00 na kanale IPNtv: https://youtu.be/kEfgNJgtErY

 

 

Zobacz inne odcinki z cyklu: https://bit.ly/3kOKtq4

do góry