Spotkanie „Memoriał ppłk. Mariana Drobika” z cyklu „Oblicza historii” – Warszawa, 9 stycznia

 

Zapraszamy na spotkanie pt.: „Memoriał ppłk. Mariana Drobika” z cyklu „Oblicza historii”,  które odbędzie się 9 stycznia (wtorek), o godzinie 17.30 w Centralnym Przystanku Historia IPN, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Memoriał podpułkownika Mariana Drobika, szefa wywiadu i kontrwywiadu AK, jest jednym z ciekawszych dokumentów II wojny światowej. Okoliczności jego powstania i dalsze losy autora do dzisiaj budzą liczne spory, prowokując pogłębione analizy badaczy. Ppłk Drobik w dokumencie analizuje tragiczną sytuację polityczną i militarną Polski w obliczu licznych zwycięstw Armii Czerwonej na froncie wschodnim. Dokument wywołał liczne spory w Polskim Państwie Podziemnym, a bohater zginął w tragicznych okolicznościach.

Dlaczego dokument wzbudził i wzbudza do dzisiaj tak liczne emocje? Co takiego zawiera w swojej treści? Jakie były okoliczności jego powstania? Co dokładnie się stało z autorem opracowania?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań postara się udzielić gość Rafała Dudkiewicza -  dr hab. Władysław Bułhak - historyk, specjalista w zakresie historii polskiego wywiadu, pracownik Biura Badań Historycznych IPN.

 

Spotkanie będzie transmitowane na kanale IPNtv: https://www.youtube.com/watch?v=zCbmi1FXY9E

 

Nowy cykl spotkań przybliży złożoność współczesnej historii, a także jej sprzeczne elementy wpływające na bieg zdarzeń. Przyjrzymy się instytucjom i ludziom, którzy kształtowali przeszłość. W naszym zainteresowaniu pozostaną instytucje takie jak wywiad i kontrwywiad, które z zasady działają niejawnie, a metody pracy operacyjnej mają charakter konspiracyjny, partie polityczne, które kształtowały rzeczywistość minioną, a także idee, które świadczyły o zmianach natury cywilizacyjnej. Opowiemy o ludziach, którzy owe idee tworzyli i politykach praktycznie kształtujących świat.

Zapraszamy serdecznie!

 

do góry