„Kulisy historii”, odc. 154 „Dlaczego wybuchają wojny?” – 24 lutego 2024

 

„Kulisy historii”, odc. 154 „Dlaczego wybuchają wojny?” – 24 lutego 2024

Zapraszamy na audycję pt.: „Dlaczego wybuchają wojny?” z cyklu „Kulisy historii”. 

 

Książka pt.: "Człowiek, państwo, wojna", której autorem jest prof. Kenneth N. Waltz zalicza się do klasyki lektur poruszających temat stosunków międzynarodowych. Opisano w niej arkana tego, co składa się na życie społeczne i jest wynikiem przyjęcia konkretnej koncepcji natury ludzkiej, mającej wpływ na wizje ustrojowe kształtujących się państw na Zachodzie.

 

Państwo jako zbiorowość podlega swojej specyfice, normom społecznym, prawnym, religijnym, tradycji i obyczajom - zależnym od konkretnego doświadczenia historycznego. Państwo podobnie jak naród ma charakter organiczny. Problem zaczyna się na poziomie rywalizacji i konkurencji pomiędzy państwami, bo ten rodzaj działań często wytwarza konflikt, którego najbardziej wyraźnym i skrajnym wyrazem jest wojna.

 

Gościem Rafała Dudkiewicza będzie Jan Sadkiewicz, wicedyrektor wydawnictwa Universitas, tłumacz i znawca twórczości prof. Kennetha N. Waltza.

 

Prowadzący i jego rozmówca będą starali się odpowiedzieć na następujące pytania: Jak filozofowie polityki postrzegali "stan naturalny" ludzkości? Czy jest to rzeczywisty stan anarchii i wojny wszystkich ze wszystkimi? Czym jest umowa społeczna, której przejawem jest państwo i panujące w nim stosunki i relacje międzyludzkie? Dlaczego w stosunkach między państwami panuje darwinizm społeczny? Czy faktycznie prawo międzynarodowe piszą silni i zwycięzcy? Dlaczego konkurencja pomiędzy państwami prowadzi do konfliktu i wojny? Czy profesor Kenneth N. Waltz może być uważany z twórcę dziedziny uniwersyteckiej, jaką są stosunki międzynarodowe? Czy być może profesora Waltza należy uważać za twórcę Realpolitik?

 

Premiera 24 lutego 2024, godz. 15.00. na kanale IPNtv: https://www.youtube.com/watch?v=9iMZQuH_5Q0

 

 

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

 

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

 

Zobacz inne odcinki z cyklu „Kulisy historii”: https://bit.ly/3AM5DtT

Nawigacja

do góry