„Kulisy historii”, odc. 153 „Mentalność elity rosyjskiej” – 17 lutego 2024

Zapraszamy na audycję pt.: „Mentalność elity rosyjskiej” z cyklu „Kulisy historii”.  

Elita carskiej Rosji została zdziesiątkowana przez bolszewików po rewolucji 1917 roku. Część, która przetrwała, udała się na emigrację, głównie do Paryża, i była ostoją dla „białej emigracji”. Resztę dobił okres stalinowski, szczególnie czystka z 1937 roku, która dotknęła także tworzonej przez komunistów elity władzy.

Elita współczesnej Rosji jest konformistyczna i nastawiona na zysk. Ma też swoje aspiracje ideowe: chce silnej Rosji jako ważnego gracza na światowej mapie politycznej.

Wybuch wojny w Ukrainie pod koniec lutego 2022 roku zmienił wzajemne relacje społeczne, także nastawienie elit do świata Zachodu. Powróciła idea euroazjatyzmu.

Gościem Rafała Dudkiewicza będzie dr Michał Patryk Sadłowski - historyk, ekspert ds. obszaru poradzieckiego. Prowadzący i jego rozmówca będą starali się odpowiedzieć na następujące pytania: Kto się zalicza do elity rosyjskiej? Na ile i w jaki sposób jest ona powiązana z władzą? Kto może do niej przynależeć? Co rosyjska elita myśli o wojnie w Ukrainie i o samej Ukrainie? Dokąd zmierza Rosja?

Premiera 17 lutego 2024, godz. 15.00. na kanale IPNtv: https://www.youtube.com/watch?v=w42QAcGoTLM

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

Zobacz inne odcinki z cyklu „Kulisy historii”: https://bit.ly/3AM5DtT

Nawigacja

do góry