Spotkanie wokół książki „POZ. Polska Organizacja Zbrojna: Siew - Racławice - POZ - AK, autorstwa Stanisława Pietrasa – 21 luty 2024r., godz. 17.30

Zapraszamy w dniu 21 lutego 2024r., o godz. 17.30 na spotkanie wokół książki pt.: „POZ, Polska Organizacja Zbrojna: Siew - Racławice - POZ – AK, wydanej nakładem Wydawnictwa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Autorem publikacji jest Stanisław Pietras, natomiast książka to drugie – po prawie ćwierćwieczu - wydanie, tym razem uzupełnione.

Jak dobrze znamy historię polskich organizacji konspiracyjnych podczas II wojny światowej?

Mówiąc o zbrojnym oporze przeciw okupantom zwykle myślimy o Armii Krajowej, czasem też o Narodowych Siłach Zbrojnych, Batalionach Chłopskich, czy o antyniemieckiej, ale nie niepodległościowej Armii Ludowej. Często w opowieści o organizacjach wojskowych pomija się pierwszy, trudny okres formowania się oporu: lata 1939-1942, kiedy inicjatywy niepodległościowe tworzyły luźną konstelację tajnych organizacji, uczących się konspiracyjnego rzemiosła i z trudem pokonujących polityczne zaszłości oraz kształtujących swoje relacje z rządem na uchodźctwie. Polska Organizacja Zbrojna była jedną z największych grup przyłączonych podczas akcji scaleniowej w roku 1942  i 1943. Liczyła kilkadziesiąt tysięcy członków i wnosiła do konspiracji nieprzerwane tradycje wielu niezależnych środowisk społecznych i oświatowych. Praca Stanisława Pietrasa, weterana POZ porządkuje wiedzę na temat tego - nie tak powszechnie znanego - okresu walki o wolność.

Gospodarz spotkania - redaktor Rafał Dudkiewicz.

Goście:

  • prof. Tomasz Armand Panfil (IPN Warszawa),
  • dr Adam Podlewski (IPN Warszawa),
  • pan Jerzy Pietras (współautor książki, syn Stanisława Pietrasa).

Dla pierwszych 50 gości – darmowy egzemplarz książki!

Zapraszamy serdecznie!

Wstęp wolny!

Nawigacja

do góry