Wystawa o Zofii Kossak (-Szczuckiej, -Szatkowskiej)

Zapraszamy na wystawę czasową o Zofii Kossak (- Szczuckiej, - Szatkowskiej), przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach.

Ekspozycja będzie dostępna od dnia 15 stycznia 2024r. do 19 lutego 2024r., w godz. 08.00- 18.00, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Wystawa przybliży elementy biograficzne o Zofii Kossak – wybitnej pisarce, charyzmatycznej konspiratorce w okresie okupacji hitlerowskiej, więźniarce KL Auschwitz i Pawiaka, która w 1945 r. zmuszona została do emigracji i skazana w stalinowskiej Polsce na artystyczne zapomnienie. Zaprezentowane na wystawie zdjęcia, dokumenty, wypowiedzi Zofii Kossak ilustrują najważniejsze wydarzenia z życia pisarki, pozwalają dostrzec wybory, jakich dokonywała w trudnych momentach życia i wartości, jakimi się kierowała.

 

W wystawie wykorzystano zdjęcia i dokumenty: rodziny Zofii Kossak, Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich, Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Narodowego Archiwum Cyfrowego, EAST NEWS, Polskiej Agencji Prasowej, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Archiwum IPN, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Zbiorów Sztuki Wotywnej Jasnej Góry, Narodowego Banku Polskiego, United States Holocaust Memorial Museum.

Wstęp wolny!

Zapraszamy serdecznie!

 

Nawigacja

do góry