„Portrety”, odcinek 18: „Sergiusz Piasecki” – 23 lutego 2024

„Portrety” to cykl poświęcony postaciom, które odegrały ważną rolę w najnowszej historii Polski. Audycje mają swoje premiery co miesiąc, w każdy ostatni piątek miesiąca.

 

Zapraszamy na audycję „Sergiusz Piasecki”” z cyklu „Portrety”.

 

Sergiusz Piasecki (1899 - 1964) - enfant terrible i zarazem cudowne dziecko polskiej literatury. Postać o wielu twarzach, często ze sobą niewspółgrających. Chuligan, przemytnik, człowiek kresowego półświatka. Nieprzejednany antykomunista i współpracownik wywiadu II RP. Pisarz, który „narodził się” w skrajnie trudnych warunkach więziennych. Aktywny żołnierz AK-owskiego podziemia podczas II wojny światowej. Osoba, która okres powojenny spędziła na emigracji. Współpracownik pism emigracyjnych, gorący i nieprzejednany przeciwnik reżimu komunistycznego i salonu literackiego w PRL-u. Oponent i polemista Czesława Miłosza po jego ucieczce. W końcu człowiek, który szeroko pojętej publiczności pozwolił się zapamiętać przede wszystkim jako autor brawurowej powieści pt.: „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy”.

 

Kim był tak naprawdę Sergiusz Piasecki? Czy znamy wszystkie tajemnice i zakręty jego życiorysu? Co jeszcze skrywa jego biografia? Dlaczego był tak znienawidzony przez komunistów i literatów PRL - owskich oraz część środowiska emigracyjnego?

 

Na powyższe i wiele innych pytań opowie dr hab. Tomasz Balbus (IPN) w rozmowie z gospodarzem cyklu -  redaktorem Rafałem Dudkiewiczem.   

Premiera 23 lutego 2024 (piątek) o godz. 15.00 na kanale IPNtv:  https://www.youtube.com/watch?v=jV--z7xr_No

 

 

Zobacz inne odcinki z cyklu: https://bit.ly/3kOKtq4

Nawigacja

do góry