"Kulisy historii" odc. 116 - 3 czerwca 2023

 

Zapraszamy na audycję „Amerykański sen” z cyklu „Kulisy historii”.

 

Ameryka dla mieszkańców Europy przez dwa wieki stawała się schronieniem przed szaleństwami ideologicznymi. Emigracja dotyczyła też mieszkańców krajów biednych. Przez wiele lat to tam można była zrealizować karierę – od pucybuta do milionera – marzenie wielu mieszkańców europejskiego kontynentu, także Polaków. Jaka jest współczesna Ameryka? Jakie obecnie trapią ją choroby i z czego wynikają? Czy „amerykański sen” jest już tylko mitem? Czy Polonia ma jakikolwiek wpływ na kulturę i politykę w USA? Jak z perspektywy USA jest widziana Polska?

Czy umieliśmy spożytkować dobrą dla Polski wizerunkową koniunkturę?

 

Gościem Rafała Dudkiewicza będzie Eliza Sarnacka-Mahoney.

 

 

Premiera 3 czerwca o godzinie 15.00 na kanale IPNtv:

https://www.youtube.com/watch?v=89RGktZbnvQ

 

 

* * * 

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

 

do góry