Centrum Edukacyjne Przystanek Historia

„Biuro Studiów MSW – elitarna jednostka SB ds. zwalczania podziemia solidarnościowego – fakty i mity” z cyklu „Tajemnice bezpieki” – Warszawa, 29 maja 2023 - 2023 -

Instytut Pamięci Narodowej

Nawigacja

„Biuro Studiów MSW – elitarna jednostka SB ds. zwalczania podziemia solidarnościowego – fakty i mity” z cyklu „Tajemnice bezpieki” – Warszawa, 29 maja 2023

 

Zapraszamy na spotkanie otwarte „Biuro Studiów MSW – elitarna jednostka SB ds. zwalczania podziemia solidarnościowego – fakty i mity” z cyklu „Tajemnice bezpieki”.

Walka aparatu represji PRL ze środowiskami antykomunistycznymi w latach osiemdziesiątych XX w. jest jednym z najciekawszych pól badawczych związanych z historią Służby Bezpieczeństwa. Poczynania te były często nieszablonowe i nie ograniczały się do aspektu czysto represyjnego. Poprzez różnego rodzaju przedsięwzięcia i gry operacyjne prowadzono rozgrywkę z kręgami antykomunistycznymi i niepodległościowymi, przede wszystkim z podziemną Solidarnością. Historycy w minionych latach podejmowali te kwestie, ale nadal pozostaje wiele do zrobienia. Aby lepiej zrozumieć sens poszczególnych posunięć, a także poznać ich przebieg i okoliczności, należy dogłębnie przebadać spuściznę archiwalną po komunistycznym aparacie represji. Do tego zaś trzeba mieć wiedzę o strukturach SB i funkcjonariuszach zaangażowanych w te działania. W czasie debaty nasz gość przedstawi ciekawe informacje na temat utworzenia, koncepcji funkcjonowania oraz struktury Biura Studiów SB MSW, czyli jednostki uchodzącej za najważniejszy ośrodek projektowania i realizowania walki z Solidarnością. Mimo rozpowszechnionej opinii, że jej akta zniszczono, w Archiwum IPN można odnaleźć niektóre z nich, a nawet dokumentację części prowadzonych przez nią spraw operacyjnych.

Spotkanie poprowadzi Piotr Woyciechowski, a jego gościem będzie dr Witold Bagieński – pracownik naukowy IPN, autor monografii „Wywiad cywilny polski ludowej w latach 1945–1961” oraz współautor książki „Konfidenci. Archiwa ujawniają”.

Zapraszamy 29 maja 2023 roku, o godz. 17.30 do Centralnego Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki, w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25). Wstęp wolny!

 

Spotkanie będzie także transmitowane na kanale IPNtv na YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=E5t1ihehqss

 

O cyklu:

Czym była Służba Bezpieczeństwa? Jak funkcjonowała, czym się zajmowała, jakie są dzisiaj konsekwencje jej działań? Co dzisiaj o niej wiemy? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w kolejnej edycji cyklu „Tajemnice bezpieki” poświęconego historii organów bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1989.

Nagrania rozmów z tego cyklu znajdziesz TUTAJ

do góry