"Kulisy historii" odc. 114 - 20 maja 2023

 

Zapraszamy na audycję „Koniec imperium MSW” z cyklu „Kulisy historii”.

 

Koniec lat 80-tych zwiastował liczne przemiany w PRL, ZSRR, krajach bloku wschodniego. Resort odpowiedzialny za sprawy wywiadowcze i krajowe bezpieczeństwo miał doskonałe rozeznanie w nastrojach społecznych i sytuacji międzynarodowej i jako pierwszy rozpoczął kształtować i przygotowywać się na zmiany, które znamy pod nazwą „transformacji ustrojowej". Jak i kiedy oraz kto podjął decyzje o zmianach w MSW? Kiedy władze MSW podjęły decyzje o reformach i zmianach? Kto przede wszystkim odpowiadał za zmiany w służbach specjalnych? Jak przebiegała weryfikacja kadr MSW? W wyniku jakich okoliczności narodził się Urząd Ochrony Państwa?


Gościem Rafała Dudkiewicza będzie dr Tomasz Kozłowski – historyk, autor książki wydanej przez IPN i dostępnej na stronie: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/e-booki/182064,Koniec-imperium-MSW-Transformacja-organow-bezpieczenstwa-panstwa-19891990.html

 

Premiera 20 maja (sobota) o godz. 15.00 na kanale IPNtv: https://www.youtube.com/watch?v=SXnlL0hEy90

 

 

 

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

 

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

 

 

 

 

do góry