„Kulisy historii” odc. 108 - 1 kwietnia 2023

Nowe odcinki „Kulis historii” emitowane są w każdą sobotę o godz. 15.00

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na audycję „Podsumowanie stanu badań. Relacje polsko-żydowskie” z cyklu „Kulisy historii”.

 

Na początku działalności Instytutu Pamięci Narodowej pojawiła się książka prof. Jana Tomasza Grossa „Sąsiedzi”, mająca charakter eseju historycznego na temat wydarzeń, które miały miejsce w Jedwabnem. Autor bez rzetelnych badań terenowych i historycznych, postawił zestaw zarzutów, wymagających sprawdzenia i reakcji ze strony państwa polskiego. IPN odpowiedział na wyzwanie związane z treścią książki. Rozpoczęły się liczne badania na temat relacji polsko-żydowskich, które trwają do dzisiaj.

 

Dr Mateusz Szpytma odpowie na pytania Rafała Dudkiewicza.  

 

Premiera 1 kwietnia (sobota) o godz. 15.00 na kanale IPNtv: https://www.youtube.com/watch?v=b4HdPAzbVU0

 

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

 

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

 

 

do góry