Audycja "Polska emigracja nad Sekwaną" - 26 marca, godz. 15.00

 

W najbliższym odcinku z cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę” francuska historia polskiej emigracji. Po zakończeniu wojny, wielu Polaków, żołnierzy z PSZ na Zachodzie oraz cywilów pozostało poza granicami państwa. Jako swoją drugą ojczyznę wybrali, m.in. Francję, gdzie ożywiono polskie instytucje, zakładano też nowe – jak np. Instytut Literacki w Maisons Laffite, który odegrał ogromnie ważną rolę w dziejach zarówno powojennej Polski jak i Francji. W czasach zrywu „Solidarności” w Polsce płynęła pomoc duchowa, ale przede wszystkim materialna także z Francji. Po wprowadzeniu stanu wojennego wielu nowych politycznych uchodźców z Polski znalazło schronienie właśnie nad Sekwaną.

 

Gościem dr Jędrzeja Lipskiego będzie Piotr Jegliński - wydawca, publicysta, działacz opozycji demokratycznej w PRL.

 

Cykl realizowany w ramach projektu „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”

Celem międzynarodowego projektu memoratywno-edukacyjnego jest ukazanie wysiłku Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losów polskiej ludności cywilnej przemieszczającej się wówczas po świecie. Wystawa składająca się z dwóch części: ogólnej opowiadającej odyseję Polaków podczas zmagań wojennych oraz lokalnej, poświęconej historii Polaków w danym kraju lub regionie zostanie zaprezentowana na kilku kontynentach. Więcej o projekcie: https://szlakinadziei.ipn.gov.pl

 

Premiera 26 marca 2023 (niedziela), o godz. 15.00, na kanale IPNtv: https://www.youtube.com/watch?v=2IUQX6enpOE

 

 

Audycje z cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę” emitowane są w każdą czwartą niedzielę miesiąca o godzinie 15.00 na kanale IPNtv.

 

Najnowszy cykl audycji przybliży nam dzieje polskiej emigracji. Dzięki rozmowom
z historykami, pracownikami naukowymi IPN oraz naukowcami z innych ośrodków badawczych poznamy przyczyny i skutki wychodźstwa oraz poznamy sylwetki Polaków, którzy odegrali ważną rolę w świecie.

 

Zobacz inne odcinki z cyklu: https://bit.ly/3F3A0yG

Nawigacja

do góry