Nagranie ze spotkania z cyklu „Tajemnice bezpieki” - 31 marca, godz. 17.30

 

31 marca 2023 roku, o godz. 17.30 w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki, w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) odbyło się spotkanie otwarte „Rozkaz zabić księdza! – polityczne zabójstwo ks. Franciszka Blachnickiego – studium przypadku” z cyklu „Tajemnice bezpieki”.

Śmierć ks. Franciszka Blachnickiego w dniu 27 lutego 1987 r. nastąpiła na skutek zabójstwa poprzez otrucie. Podjęte ponownie przez IPN przed trzema laty śledztwo potwierdziło powtarzane od lat przypuszczenie o prawdziwym powodzie śmierci księdza Blachnickiego. Andrzej i Jolanta Gontarczykowie jedni z najbardziej niebezpiecznych agentów wydziału 11 Departamentu I MSW, którzy przez lata inwigilowali księdza Franciszka Blachnickiego. Czy byli bezpośrednio  odpowiedzialni za śmierć ks. Blachnickiego? Jaka była rola pułkownika Aleksandra Makowskiego w śmierci ks. Blachnickiego?

 

Spotkanie poprowadził Piotr Woyciechowski, a jego gośćmi byli:

  • dr hab. Sławomir Cenckiewicz – historyk i pisarz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego oraz doradca Prezesa IPN 
  • gen. Andrzej Kowalski – były Szef SKW i SWW, pisarz i publicysta, autor takich książek jak „Założycielska klęska GRU" czy „Rosyjski sztylet"
  • Jan Pospieszalski – dziennikarz i publicysta, autor programu telewizyjnego „Warto rozmawiać” 

 

Relacja ze spotkania dostępna na kanale IPNtv: https://www.youtube.com/watch?v=TLFihGOaHws

 

 

 

O cyklu:

Czym była Służba Bezpieczeństwa? Jak funkcjonowała, czym się zajmowała, jakie są dzisiaj konsekwencje jej działań? Co dzisiaj o niej wiemy? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w kolejnej edycji cyklu „Tajemnice bezpieki” poświęconego historii organów bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1989.

 

Nawigacja

do góry