"Kulisy historii" odc. 105 - 11 marca

 

 

„Kulisy historii”, odc. 105 „Studia nad Rosją i idea prometeizmu w pracach Włodzimierza Bączkowskiego” – 11 marca 2023

 

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na audycję „Studia nad Rosją i idea prometeizmu w pracach Włodzimierza Bączkowskiego” z cyklu „Kulisy historii”.

 

Włodzimierz Bączkowski był jednym ze znaczących badaczy dziejów Rosji i państw Europy Wschodniej okresu II RP. Jako sowietolog rozumiał w pełni zagrożenie dla Polski jakim był Związek Sowiecki i komunizm. Kim był i jaką spuściznę po sobie zostawił? Na ile jego analizy pozostają wciąż aktualne? Jak wpłynął na analitykę wywiadowczą w USA?


Gościem Rafała Dudkiewicza będzie Wojciech Konończuk.

 


Premiera 11 marca (sobota) o godz. 15.00 na kanale IPNtv: https://www.youtube.com/watch?v=j1YbGv4XDLE

 

 

 

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

 

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

 

Nawigacja

do góry