Prapremiera filmu edukacyjnego „Pies Ciapek” – Dęblin, 8 marca 2023

8 marca 2023 w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie odbyła się prapremiera filmu „Pies Ciapek” z serii „Co by było, gdyby zwierzęta mówiły?”. Towarzyszyły jej warsztaty dla uczniów jednej z miejscowych szkół podstawowych, które poprowadziła Barbara Pamrów z Centralnego Przystanku Historia. Najmłodsi z zaciekawieniem oglądali losy psa Ciapka – maskotki dywizjonu 305. To właśnie on jest narratorem opowieści o zmaganiach polskich lotników, walczących u boku zachodnich aliantów w czasach II wojny światowej.

Cykl „Co by było, gdyby zwierzęta mówiły?” jest autorskim projektem Centralnego Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie. To seria filmów animowanych, w których słynne zwierzęta opowiadają o ważnych wydarzeniach i osobach z historii Polski. Poszczególnym tytułom towarzyszą karty pracy z zadaniami przygotowane przez edukatorów Przystanku Historia.

Po uroczystej prapremierze zastępca dyrektora Biura Przystanków Historia dr Paweł Rozdżestwieński wraz z naczelnikiem Centralnego Przystanku Historia Tomaszem Morawskim złożyli w imieniu prezesa Instytut Pamięci Narodowej dr Karola Nawrockiego wieniec przed pomnikiem lotników Dęblińskiej Szkoły Orląt, aby oddać hołd bohaterom.

 

Nawigacja

do góry