"Kulisy historii" odc. 103 - 25 lutego 2023

 

Zapraszamy na audycję „Gusen – niemiecki obóz koncentracyjny” z cyklu „Kulisy historii”.

 

Kim był autor książki „Gusen. Pamiętnik dziennikarza”, który trafił do obozu i przeżył w nim pięć lat? Jaka była rola niemieckich obozów władzy w systemie eksterminacji krajów podbitych i ich ludności? Jaka była historia obozu także po jego wyzwoleniu? Czy Niemcy, którzy byli oprawcami w tym i innych obozach doczekali się sprawiedliwego osądy za swoje czyny i czy wymierzono im zasłużoną im karę?

 

Na te oraz inne pytania odpowie gość red. Rafała Dudkiewicza – Anna Jagodzińska – autorka opracowania książki Stanisława Nogaja "Gusen. Pamiętnik dziennikarza", która ukazała się nakładem wydawnictwa Bellona. Wstrząsający portret tego niemieckiego obozu, w którym przez niewolniczą pracę w pobliskim od Gusen kamieniołomie eksterminowano polską inteligencję
i duchownych. W wyniku niewolniczej i katorżniczej pracy w obozie zginęło 28 tys. więźniów,
z ogólnej liczby 37 tysięcy, którzy trafili do tego niemieckiego obozu koncentracyjnego.

 

 

Premiera 25 lutego (sobota) o godz. 15.00 na kanale IPNtv: https://www.youtube.com/watch?v=wZQ8yrYAvt4

 

 

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

 

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

 

Zobacz inne odcinki z cyklu „Kulisy historii”: https://bit.ly/3AM5DtT

 

 

 

Nawigacja

do góry