Relacja ze spotkania „Ten, który nie potrafił kapitulować. Życie Janusza Kusocińskiego” z cyklu „Tytani sportu”

 

20 lutego (poniedziałek), o godzinie 17.30 w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25) w Warszawie odbyło się spotkanie „Ten, który nie potrafił kapitulować. Życie Janusza Kusocińskiego” w ramach cyklu „Tytani sportu”.

Był najwybitniejszym polskim lekkoatletą okresu II Rzeczypospolitej. W 1932 roku zdobył złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles na dystansie 10000 m., przerywając fińską dominację w biegach długich. Jednocześnie był wicemistrzem Europy w biegu na 5000 m. Dwukrotnie bił rekordy świata, a dwadzieścia pięć razy rekordy Polski na różnych dystansach. W kraju, w pierwszej połowie lat 30. XX w. wygrał niemal wszystko. Zwyciężał kiedy chciał i jak chciał. Gdy wybuchła II wojna światowa zaangażował się w działalność konspiracyjną. Zatrzymany przez Niemców, przeszedł okrutne śledztwo. Został zamordowany w Palmirach w czerwcu 1940 roku. Janusz Kusociński...

O jego życiu, motywacjach, sportowych wyczynach, sukcesach, ale i porażkach opowiadali: dr Aleksandra Rybińska-Bielecka oraz red. Przemysław Babiarz.

Moderatorem spotkania był Paweł Sztama – historyk, doktorant UMCS w Lublinie, pracownik Biura Badań Historycznych IPN. Autor książek: Generał August Emil Fieldorf. Biografia wojskowa (2016), Inteligenci w bezpiece: Brystygier, Humer, Różański (2017).

Spotkania z cyklu „Tytani sportu” odbywają się cyklicznie, w każdy trzeci poniedziałek miesiąca. Wstęp wolny!

 

Relacja ze spotkania na kanale IPNtv:

 https://youtube.com/playlist?list=PLqh0OnxCcUeRWUYDAVJpBxL_j0JPkFAfv

 

 

 

 

Nawigacja

do góry