"Jak Polki zadziwiały świat" odc. 5 - 15 stycznia 2023

 

Zapraszamy na audycję „Polki w edukacji” z cyklu „Jak Polki zadziwiały świat”. O wyjątkowych Polkach można rozmawiać w kontekście wielu dziedzin, jednak często zapomina się o ich wkładzie w rozwój edukacji na ziemiach polskich. Jako nauczycielki, guwernantki i wykładowczynie kształciły kolejne pokolenia, zapalając ich zamiłowanie do wiedzy. W najbliższym odcinku porozmawiamy o rozwoju edukacji żeńskiej, nie tylko z perspektywy Warszawy i Krakowa, a także o wyjątkowych nauczycielkach, które zmieniły spojrzenie na edukację.

 

Gośćmi dr Karoliny Wandy Olszowskiej będą:

• dr hab. Agnieszka Chłosta-Sikorska, prof. UP (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN
w Krakowie)

• prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz (Uniwersytet w Białymstoku)

• dr hab. Maria Stinia, prof. UJ (Uniwersytet Jagielloński)

 

Premiera 15 stycznia (niedziela) o godz. 12.00 na kanale IPNtv: https://www.youtube.com/watch?v=O0k4CPrg7-U

 

Audycje z cyklu „Jak Polki zadziwiały świat”, odbywają się w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 12.00 na kanale IPNtv.

 

„Jak Polki zadziwiały świat” to nowy cykl spotkań poruszający temat roli, jaką kobiety odegrały w historii Polski, Europy i świata. Były to zarówno działaczki niepodległościowe, społeczne, jak i przedstawicielki świata nauki, kultury czy sportu, m.in. Olga Boznańska, Maria Czaplicka, Halina Konopacka, Pola Negri, Elżbieta Zawacka, Irena Szewińska czy Anna Walentynowicz. Spotkania będą się odbywać raz w miesiącu.

do góry