Spotkanie z cyklu „Tytani sportu” - 16 stycznia 2023, godz. 17.30

 

16 stycznia (poniedziałek) 2023 r. o godzinie 17.30 w Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25) w Warszawie odbędzie się spotkanie „Orły Górskiego i nie tylko” w ramach cyklu „Tytani sportu”.

Jest jednym z najbardziej doświadczonych polskich trenerów. Był selekcjonerem reprezentacji Polski w piłce nożnej. Ponadto trenował m.in. piłkarzy Legii Warszawa, Zagłębia Sosnowiec, ale również grecki zespół AE Larisa czy też islandzki Knattspyrnufélagið Fram. Niemniej znany jest przede wszystkim z tego, że był asystentem trenera Kazimierza Górskiego, gdy ten prowadził polską reprezentację, która m.in. na Mundialu w Niemczech, w 1974 r., zajęła 3 miejsce na świecie. Chodzi oczywiście o Andrzeja Strejlaua.

W trakcie spotkania trener Strejlau opowie o tym, jak wyglądała jego młodość, o tym kiedy zafascynował się piłką nożną, co przerwało jego nieźle zapowiadającą się karierę piłkarską i dlaczego został szkoleniowcem. Ponadto opisze jak rozpoczął współpracę z Kazimierzem Górskim, zrelacjonuje kulisy polskiej kadry lat 1972–1976 i powie, kto według niego był najlepszym polskim zawodnikiem.

Moderatorem spotkania będzie Paweł Sztama – historyk, doktorant UMCS w Lublinie, pracownik Biura Badań Historycznych IPN. Autor książek: Generał August Emil Fieldorf. Biografia wojskowa (2016), Inteligenci w bezpiece: Brystygier, Humer, Różański (2017).

Spotkania z cyklu „Tytani sportu” odbywają się cyklicznie, w każdy trzeci poniedziałek miesiąca. Wstęp wolny!

Transmisja ze spotkania na kanale IPNtv: https://www.youtube.com/watch?v=m0STzCkkiBE

Nawigacja

do góry