Spotkanie „Warszawa (nie)odbudowana” – 24 stycznia 2023, godz. 17.30

 

Zapraszamy na spotkanie otwarte „Warszawa (nie)odbudowana” z cyklu „Warszawa, jakiej nie znacie”, które odbędzie się 24 stycznia 2023 roku o godz. 17.30 w Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki, w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25).

 

Na czym polegała działalność Biura Odbudowy Stolicy i dlaczego działalność tej instytucji budziła kontrowersje? Jak rodził się socrealizm w Polsce i co po nim zostało na ulicach Warszawy? Jakie obiekty w zniszczonej stolicy zostały po wojnie odbudowane, a które nie wróciły już na mapę miasta? Kim byli architekci, którzy odpowiadali za wygląd odbudowanej Warszawy? Jak w latach 50. wyglądały prace nad budową warszawskiego metra głębokiego i dlaczego zostały one przerwane? W jakich okolicznościach zaczęło powstawać metro w stolicy?

 

Na te i wiele innych pytań odpowiedzą goście Marka Telera – architekt i varsavianista Grzegorz Mika oraz badacz historii warszawskiego metra Jakub Jastrzębski.

 

Spotkanie będzie również transmitowane na kanale IPNtv: https://www.youtube.com/watch?v=5A4UUUdvo0g

 

 

 

Spotkania z badaczami Warszawy w ramach cyklu varsavianistycznego mają na celu przybliżyć historię i ciekawostki dotyczące stolicy Polski, takie jak kryminalne opowieści dawnej Warszawy, literackie obrazy socjalistycznej stolicy, czy kabarety i rewie międzywojennej Warszawy.

do góry