Dyskusja „Relacje polsko-ukraińskie w okresie 1918 - 1945” z cyklu „Historia zza kulis” – Warszawa, 28 listopada 2022, godz. 16.30

 

Zapraszamy na spotkanie otwarte „Relacje polsko-ukraińskie w okresie 1918 - 1945” z cyklu „Historia zza kulis”, które odbędzie się 28 listopada br. wyjątkowo o godzinie 16.30 w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki, w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25).

 

Po zakończeniu I Wojny Światowej, mniejszość ukraińska, na podstawie wynegocjowanych granic na konferencji w Paryżu, stała się najliczniejszą grupą obywateli II RP. Stanowiła ponad 15%. Znaczną przewagę stanowiła w województwie stanisławowskim, na samym Wołyniu z kolei, stanowiła zdecydowaną większość. W jaki sposób rozwijał się nacjonalizm ukraiński, który szczególnie przybrał na sile podczas okupacji niemieckiej tych terenów, gł. po 1941 roku? Jakie były główne postulaty ideologów nacjonalizmu ukraińskiego? Czy można było uniknąć krwawej rzezi na ludności polskiej, która dokonywała się od 1943 roku?

 

O tym w rozmowie Rafała Dudkiewicza z dr hab. Janem Pisulińskim (profesor UR, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego).

 

Spotkanie będzie również transmitowane na kanale IPNtv na YouTubie: https://www.youtube.com/watch?v=VLOpohswds0

 

„Historia zza kulis” to cykl spotkań otwartych, w ramach którego poruszane są zagadnienia historyczno-społeczno-kulturowe. Zaglądamy za kulisy wydarzeń historycznych i analizujemy ich wpływ na świat, w którym żyjemy obecnie.

 

 


 

do góry