Centrum Edukacyjne Przystanek Historia

Spotkanie „Departament I SB - mity i rzeczywistość - casus płk. Gromosława Czempińskiego” - 29 listopada, godz. 17.30 - 2022 -

Instytut Pamięci Narodowej

Nawigacja

Spotkanie „Departament I SB - mity i rzeczywistość - casus płk. Gromosława Czempińskiego” - 29 listopada, godz. 17.30

 

 

 

Zapraszamy na spotkanie otwarte „Departament I SB - mity i rzeczywistość - casus płk. Gromosława Czempińskiego” z cyklu „Tajemnice bezpieki”, które odbędzie się 29 listopada 2022 roku, o godz. 17.30 w Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki, w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25).

 

Czym zajmował się Departament I Ministerstwa Spraw Wewnętrznych? Czy zasłużył na często powtarzaną przez jego byłych funkcjonariuszy legendę sprawnej i apolitycznej struktury? Czy był faktycznie instytucją polską, czy tylko elementem układanki wywiadowczej Układu Warszawskiego? Dlaczego został rozwiązany i kto przejął jego obowiązki? Jaką rolę odegrał w tym procesie były szef Urzędu Ochrony Państwa?

 

Spotkanie poprowadzi Piotr Woyciechowski, a jego gośćmi będą:

  • red. Piotr Nisztor - dziennikarz śledczy, autor książek "Nietykalni. Kulisy polskich prywatyzacji. Prawdziwa historia gospodarcza III RP" i "Skok na banki. Kto kontroluje pieniądze Polaków",
  • dr Witold Bagieński - pracownik naukowy IPN, autor monografii "Wywiad cywilny polski ludowej" oraz współautor książki "Konfidenci. Archiwa ujawniają".

 

Transmisja na kanale IPNtv na YouTube.

 

Wstęp wolny!

 

O cyklu:

Czym była Służba Bezpieczeństwa? Jak funkcjonowała, czym się zajmowała, jakie są dzisiaj konsekwencje jej działań? Co dzisiaj o niej wiemy? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w kolejnej edycji cyklu „Tajemnice bezpieki” poświęconego historii organów bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1989.

do góry