„Filmowy świat przedwojennej Warszawy” z cyklu „Warszawa, jakiej nie znacie” – 14 października 2022

 

Zapraszamy na spotkanie otwarte „Filmowy świat przedwojennej Warszawy” z cyklu „Warszawa, jakiej nie znacie”, które odbędzie się 14 października 2022 roku, o godz. 17.30, w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki, w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25).

Podczas pierwszego spotkania dowiemy się, jak wyglądały kulisy polskiej kinematografii lat 20. i 30. W jakich warunkach realizowano filmy i na jakie przeszkody natrafiali przedwojenni reżyserzy? Z jakich środowisk wywodzili się polscy filmowcy i co sprawiło, że postawili poświęcić się kinematografii? W jaki sposób gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego budowały swój wizerunek? Jakie filmy budziły zachwyt publiczności i recenzentów, a o których ich autorzy woleli jak najszybciej zapomnieć? Jak potoczyły się losy przedwojennych polskich aktorów i reżyserów? Kto pozostał po wojnie w Polsce i tworzył kino czasów PRL-u, a kto zdecydował się na emigrację?

 

Na te oraz inne pytania odpowie gość Marka Telera – Piotr Kitrasiewicz, autor książki „Filmowcy przedwojennej Warszawy”.

 

Spotkanie będzie transmitowane na kanale IPNtv na YouTube.

 

Spotkania z badaczami Warszawy w ramach cyklu varsavianistycznego mają na celu przybliżyć historię i ciekawostki dotyczące stolicy Polski, m.in. kryminalne opowieści dawnej Warszawy, literackie obrazy socjalistycznej stolicy czy kabarety i rewie międzywojennej Warszawy.

 

Szczegółowe informacje o cyklach spotkań w ofercie edukacyjnej: https://cutt.ly/sCCJhkG

do góry