Centrum Edukacyjne Przystanek Historia

Spotkanie otwarte z cyklu "Między mitem a rzeczywistością - najważniejsze wydarzenia XX wieku" - 28 września, godz. 17.30 - 2022 -

Instytut Pamięci Narodowej

Nawigacja

Spotkanie otwarte z cyklu "Między mitem a rzeczywistością - najważniejsze wydarzenia XX wieku" - 28 września, godz. 17.30

 

 

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na spotkanie otwarte „Kominform – wspólnota czy model zarządzania?” z cyklu „Między mitem a rzeczywistością - najważniejsze wydarzenia XX wieku”, które odbędzie się 28 września 2022 roku o godz. 17.30 w Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki, w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25).

 

Jakie zmiany w doktrynie komunistycznej obserwujemy między tzw. stalinizmem a formułą „poodwilżową”? Jakie było znaczenie spotkania w Szklarskiej Porębie i czym miał być Kominform? Jak Moskwa zarządza swym „imperium zewnętrznym” po 1953 r.? Jak możemy opisać model zarządzania „wspólnotą komunistyczną” w latach tzw. stalinizmu?

 

Gośćmi dr hab. Filipa Musiała będą: dr hab. Karol Sacewicz (Delegatura IPN w Olsztynie),
dr Bogusław Tracz (OIPN w Katowicach) i dr Maciej Zakrzewski (OIPN w Krakowie).

 

Historia Polski lat 1945-1989 wzbudza zainteresowanie i niemało społecznych emocji. Jako wspólnota narodowa nie odpowiedzieliśmy sobie jeszcze na pytanie, czym był PRL. W kolejnej edycji cyklu „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku” rozmawiamy o ważnych rocznicach, starając się oddzielić przekonania od propagandy, utarte spojrzenia od historycznej prawdy. Poznając w ten sposób przeszłość, łatwiej nam będzie odpowiedzieć na pytanie, co jest tradycją, którą chcemy kultywować, a co niechcianą spuścizną, o której powinniśmy jedynie pamiętać.

 

Spotkanie będzie transmitowane na kanale IPNtv na YouTube.

do góry