"Kulisy historii" odc. 81 - 24 września 2022

 

 

Przystanek Historia IPN zaprasza na audycję „Chińskie strategie walki” z cyklu „Kulisy historii”.

 

Sun Zu i jego „Sztuka wojny” to dzieło już klasyczne. Studiowane najpierw przez wszystkich strategów i analityków służb specjalnych na całym świecie w starciu z sowieckimi służbami, zagadnienie z finezją opisane w znakomitej powieści Vladimira Volkoffa „Montaż”. Sun Zu stał się także ważnym autorem dla menadżerów, kadry zarządzającej, kreatorów reklamy i mediów. Zbliżamy się do wielkiego zderzenia między Zachodem i Wschodem. Jak wygląda tradycyjna strategia chińska? O co chodzi w wojnie o Tajwan? Jak wygląda wojna bez wojny?

 

Opowie o tym gość Rafała Dudkiewicza – Piotr Plebaniak, pisarz, publicysta.

 

Premiera 24 września (sobota) o godz. 15.00 na kanale IPNTv.

 

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

 

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zaglądamy za kulisy wydarzeń, próbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

do góry