XXVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży – 1 czerwca 2022

Po raz kolejny w Międzynarodowym Dniu Dziecka w siedzibie parlamentu zebrał się Sejm Dzieci i Młodzieży. Temat tegorocznej sesji obrad brzmiał: „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne?”.

 

Młodych posłów powitała marszałek Sejmu Elżbieta Witek: – Wybieraliście bohaterów Polski Podziemnej i NSZ. To świadczy nie tylko o waszej wiedzy, ale przede wszystkim o wrażliwości, zaangażowaniu i zrozumieniu, że dzięki takim przedsięwzięciom jak te, których się podjęliście, pamięć o żołnierzach nie zginie w młodym pokoleniu – powiedziała marszałek podczas inauguracji obrad.

Do uczestników sesji zwrócił się także prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Skoro udało się Wam położyć pomost pomiędzy wartościami, które przyświecały żołnierzom największej podziemnej armii świata – Armii Krajowej, żołnierzom NSZ, którzy walczyli o Polskę wolną i niepodległą, a współczesnością, to znaczy, że jesteście bardzo zdolni, bo to zadanie trudne nawet dla zawodowych historyków. Wydawałoby się, że oczywiste, ale wymagające historycznej refleksji i wielkiej wiedzy – podkreślił.

Która z wartości ważnych dla naszych bohaterów z okresu II wojny światowej, tych którzy walczyli o Polskę po roku 1945 jest dominująca także w naszym dzisiejszym życiu? Jestem przekonany, że jest to miłość do Polski, a miłość do Polski cierpliwa jest. Cierpliwości możemy się od nich uczyć, bo przez 6 lat II wojny światowej walczyli w przerażających warunkach o Polskę wolną i niepodległą, bili się o nią także po roku 1945. Miłość do Polski jest łaskawa, to jest taka miłość jak dzieci do rodziców i rodziców do dzieci. Ta miłość wiele wybacza, ta miłość jest często bezwarunkowa. Miłość do Polski też nie zazdrości, my Polacy nie zazdrościmy wielkiego potencjału i dobrobytu innych narodów, tylko chcemy budować dobrobyt wolnej, niepodległej i demokratycznej Polski. Miłość do Polski w końcu buduje w nas pełne poczucie gotowości do walki o te wartości, które przyświecały żołnierzom podziemia komunistycznego po roku 1945, żołnierzom AK i żołnierzom NSZ. (...) Z miłości do Polski mamy jeszcze wspólnie wiele do zrobienia. Dziś to nas tylko różni od bohaterskich żołnierzy, od Danuty Siedzikówny „Inki”, Zdzisława Badochy „Żelaznego”, że jeśli kochacie Polskę, chcecie jej służyć i dla niej pracować, to szczęśliwie nie musicie tak jak oni dzisiaj dla niej umierać. Inka ginęła ze słowami „Niech żyje Polska” na ustach tuż przed swoimi 18 urodzinami. My musimy dla Polski pracować, poświęcać nasze talenty dla wolnej i niepodległej RP, ale musimy też pamiętać o naszych bohaterach, o to Was proszę – zwrócił się do młodzieży.

Sejm Dzieci i Młodzieży podjął uchwałę ws. spopularyzowania wartości i dziedzictwa żołnierzy AK i NSZ.

W sesji SDiM uczestniczyli m.in. wicemarszałkowie Sejmu RP, rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska oraz zastępcy szefa Kancelarii Sejmu Christian Młynarek i Dariusz Salamończyk.

Organizatorem XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu, a w gronie współorganizatorów obok Ministerstwa Edukacji i Nauki znajdują się także Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej. 

Zapis transmisji XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

* * * 

Sejm Dzieci i Młodzieży jest projektem edukacyjnym realizowanym przez Kancelarię Sejmu od 1994 roku we współpracy z innymi instytucjami. Celem projektu jest kształtowanie postaw obywatelskich wśród młodzieży, upowszechnianie wiedzy na temat funkcjonowania polskiego Sejmu i zasad procesu legislacyjnego, a także aktywizacja młodych ludzi na rzecz ich środowisk lokalnych. 

Konkurs jest przeznaczony dla uczniów w wieku od 13 do 18 lat, którzy podejmą się wykonania zadania rekrutacyjnego w dwuosobowych zespołach. Każda kolejna edycja Sejmu Dzieci i Młodzieży cieszy się niezwykłą popularnością wśród młodych ludzi. Należy jednak pamiętać, że SDiM jest corocznym wydarzeniem z osobnym tematem dedykowanym na dany rok oraz stanowi pewną, zamkniętą całość.

Uczestnicy wyłonieni zostają w drodze konkursu, określonego regulaminem, na podstawie zrealizowanego zadania rekrutacyjnego. 460 laureatów projektu bierze udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca, w Międzynarodowy Dzień Dziecka. Poprzedza je posiedzenie komisji, podczas którego autorzy najwyżej ocenionych prac przygotowują projekt uchwały. Następnie projekt uchwały jest poddawany dyskusji, a potem głosowaniu w trakcie obrad SDiM. Posiedzenie kończy się przekazaniem uchwały SDiM na ręce członka Prezydium Sejmu.

  • Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek i Wiktoria Mielniczek podczas XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży – 1 czerwca 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
    Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek i Wiktoria Mielniczek podczas XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży – 1 czerwca 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
  • XXVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży – 1 czerwca 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
    XXVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży – 1 czerwca 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
  • XXVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży – 1 czerwca 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN) 3
    XXVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży – 1 czerwca 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN) 3
  • Dr Karol Nawrocki, prezes IPN, podczas XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży – 1 czerwca 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
    Dr Karol Nawrocki, prezes IPN, podczas XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży – 1 czerwca 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
  • XXVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży – 1 czerwca 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN) 2
    XXVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży – 1 czerwca 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN) 2
do góry