„Zamiast Twojego uśmiechu, Polsko, mamy łzy i uśmiech niedoli”. Pamiętnik z Syberii, Iranu i Libanu - 29 marca

 29 marca (wtorek), godz. 15.00

Promocja publikacji przygotowanych na podstawie pamiętnika Wandy Barbary Kociuby: książki, albumu oraz audiobooka „Zamiast Twojego uśmiechu, Polsko, mamy łzy i uśmiech niedoli”. Pamiętnik z Syberii, Iranu i Libanu.

W rozmowie udział wzięli:

  • Marzena Kruk - dyrektor Archiwum IPN
  • Wojciech Kujawa - redaktor wydań książkowych pamiętnika 
  • Ewelina Oleś - odtwórczyni roli Basi
  • Jacek Puchalski - reżyser audiobooka 
  • Christopher Bik - syn autorki

Prowadzenie: redaktor Andrzej Urbański.

Wyjątkowym gościem będzie p. Maria Gordziejko, która wraz z Wandą ewakuowana z ZSRS, znalazła schronienie w Iranie.

 

Wanda Barbara Kociuba doświadczyła tułaczego losu tysięcy Polaków zesłanych w głąb Związku Sowieckiego. 10 lutego 1940 r., wraz z całą rodziną, deportowana została do obwodu archangielskiego. Po podpisaniu układu Sikorski-Majski, ewakuowana z nieludzkiej ziemi, dotarła do bezpiecznej przystani w irańskim Isfahanie. Wanda nigdy nie powróciła do Polski – początkowo trafiła do Wielkiej Brytanii. Następnie, na zaproszenie sióstr ojca, rodzina Kociubów wyjechała do Stanów Zjednoczonych. W 1954 r. Wanda wyszła za mąż za Wiktora (Victora) Bika. Zmarła 31 maja 2017 r.

Wojenną tułaczkę, deportację, pobyt w nieludzkiej ziemi i peregrynację szklakiem nadziei w ślad za armią gen. Andersa, Wanda opisała w swoim pamiętniku. W jej wspomnieniach groza wojny, rozpacz i żal za utraconymi wolnością i bezpieczeństwem, przeplatają się z zachwytem nad światem i egzotyką Bliskiego Wschodu.

Rękopis tego niezwykłego pamiętnika trafił do Archiwum IPN w lipcu 2018 r. w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci. W 2020 r. ukazało się pierwsze książkowe wydanie pamiętnika pt. „»Zamiast Twojego uśmiechu, Polsko, mamy łzy i uśmiech niedoli«. Pamiętnik z Syberii, Iranu i Libanu”. W 2021 r. w ręce czytelników trafiło wydanie drugie, w formie albumowej, a pod koniec roku pamiętnik ukazał się także w formie audiobooka. W nagraniu głosu autorce i bohaterce wspomnień udzieliła Ewelina Oleś. Fragmenty audiobooka prezentowane były na antenie Radia Gdańsk jesienią 2021 r.

 

 

do góry