Centrum Edukacyjne Przystanek Historia

Historie wyklęte w dramatach Bohdana Urbankowskiego - 18 lutego - 2020 -

Instytut Pamięci Narodowej

Nawigacja

Historie wyklęte w dramatach Bohdana Urbankowskiego - 18 lutego

18 lutego (wtorek), godz. 17:30

Historie wyklęte w dramatach Bohdana Urbankowskiego – dyskusja wokół książek Cienie i Trwa jeszcze bal z udziałem autora.

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU

 

Dramaty wypełniające zbiór Trwa jeszcze bal układają się w sagę  o wielkości i upadku Pierwszej Rzeczypospolitej, opowiadają o zwycięstwach nad Moskwą i o heroizmie kolejnych zrywów powstańczych. Zmarli z tęsknoty za Ojczyzną opowiada o carach, którzy nawet zamknięci w Gostyninie mordują się walcząc o tron w Moskwie, Trwa jeszcze bal obnaża intrygi najwyżej usytuowanego agenta Rosji – króla Stanisława Poniatowskiego, sztuka Władcy i zdrajcy ukazuje alternatywne możliwości uratowania Polski od rozbiorów.

Cienie – zbiór dramatów Urbankowskiego to opowieści o zdarzeniach tragicznych, które do dzisiaj rzucają cienie na nasze życie i na nasze na myślenie o przyszłości. Chłopiec, który odchodzi (nazwany przez krytykę Małym Księciem w obozie) opowiada o ucieczce z Gross–Rosen i o historii dziecka – najmłodszego więźnia obozu. Boruta dotyka bolesnego tematu Żołnierzy Wyklętych, trzy miniatury współczesne przypominają zbrodnie komunizmu i pokazują działaczy partyjnych wyrzynających się w walce o względy zaborców.

 

O autorze:

Bohdan Urbankowski – twórca Konfederacji Nowego Romantyzmu, działacz podziemia niepodległościowego (Związek Piłsudczyków, KPN, Solidarność) poeta i filozof, autor dramatów i powieści, krytyk i animator kultury.

do góry