Prezentacja 31. numeru „Pamięci i Sprawiedliwości” - 4 września

4 września (wtorek), godz. 17.30

Prezentacja 31. numeru „Pamięci i Sprawiedliwości” poświęconego idei niepodległości w Polsce i państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Spotkanie odbędzie się w ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości organizowanych przez IPN. 

W dyskusji udział wezmą: 

  • prof. dr hab. Marek Kornat (Instytut Historii PAN)
  • prof. dr hab. Tomasz Schramm (UAM)
  • prof. dr hab. Włodzimierz Suleja (dyrektor Biura Badań Historycznych IPN)
  • dr hab. Mirosław Szumiło (IPN, UMS, redaktor naczelny "Pamięci i Sprawiedliwości") 
  • Prowadzenie: dr Rafał Łatka (IPN). 

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU

W roku 2018 przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po ponad stu dwudziestu latach zaborów. To dobra okazja, aby powrócić do tematyki odnoszącej się do dziejów Polski na początku XX w. W bieżącym dyskursie historiograficznym problematyka związana z losami II Rzeczypospolitej niejednokrotnie ustępuje badaniom nad II wojną światową czy PRL. W samym Instytucie Pamięci Narodowej dopiero od niedawna naukowcy sięgają do okresu sprzed 1939 r. Tymczasem żeby zrozumieć pokolenia walczące o wolność po kampanii wrześniowej, nie sposób nie patrzeć wstecz – do dwudziestolecia międzywojennego i czasów Wielkiej Wojny, do formowanego wówczas etosu, zarówno obywatelskiego, patriotycznego, jak i zawodowego różnych grup społecznych. II RP fascynuje i może zaciekawiać swoją różnorodnością, barwnością postaw, charakterów, intensywnością odbywających się wtedy makro- i mikroprocesów historycznych.

Ideę budowania podstaw niepodległej państwowości polskiej w 1918 r. redakcja „Pamięci i Sprawiedliwości” rozumiała i potraktowała szeroko. Wiele działań złożyło się przecież na efekt, zarówno gdy chodzi o sferę międzynarodowych poczynań Polaków, jak i ich pracę w kraju. Rok 1918, moment zakończenia I wojny światowej, był przełomowy dla całej Europy. O powszechnej skali tej historycznej chwili również staraliśmy się pamiętać. Tak jak o kwestii manipulacji, której poddano zajmujące nas zagadnienia w przestrzeni publicznej po 1944 r.

do góry