Spacer Śladami Polaków ratujących Żydów - 1 grudnia

W ramach obchodów 75. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota” 1 grudnia odbył się spacer Śladami Polaków ratujących Żydów, który poprowadziła edukatorka Przystanku Historia - Michalina Żelazny. 

Na trasie spaceru znalazły się adresy, pod którymi ukrywali się Żydzi oraz miejsca związane z działalnością "Żegoty" i losami Polaków, którzy w czasie II wojny światowej pomagali Żydom. Były to między innymi: 

  • Parafia pw. Wszystkich Świętych w Warszawie - parafia, która po stworzeniu getta warszawskiego, znalazła się na jego terenie. Proboszcz parafii ks. Marceli Godlewski, nazywany był ,,proboszczem getta''. Prowadził jadłodajnie dla głodujących Żydów, dzięki przepustce przemycał do getta żywność i lekarstwa. Uratował wielu żydowskich parafian w tym dzieci. 
  • Fotoplastikon, Al. Jerozolimskie 51 (kamienica Hosera) - podczas wojny był to jeden z punktów kontaktowych AK. Maria i Ludwik Krępowie, właściciele Fotoplastikonu, ukrywali żydowską rodzinę Gąsiorów. 
  • Al. Niepodległości 223 - ostatnie miejsce, w którym ukrywał się wybitny pianista Władysław Szpilman. Tutaj również Szpilman poznał kapitana Wehrmachtu Wilma Hosenfelda, który pomógł mu w dalszym ukrywaniu się pod tym adresem.
  • Lekarska 9 - tutaj mieściło się pogotowie opiekuńcze dla żydowskich dzieci wyprowadzonych z getta, prowadzone przez Jadwigę Piotrowską, jedną z najbliższych współpracowniczek Ireny Sendlerowej. Na tyłach tego domu, w ogródku, Irena Sendlerowa zakopała słoiki z danymi dzieci, które uratowała.

 


 

 
do góry