Dyskusja Znaczenie misji rtm. Witolda Pileckiego dla Polski i świata - 29 listopada

Z okazji nowego wydania Raportu Witolda 29 listopada w Przystanku Historia odbyło się spotkanie poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu i jego misji w Auschwitz. O znaczeniu czynu rotmistrza dla Polski i świata rozmawiali redaktorzy publikacji i współpracownicy projektu Rotmistrz Pilecki – Bohater Niezwyciężony: dr hab. Józef Brynkus, dr Piotr Oleńczak, dr Mariusz Olesiński, dr Krzysztof Tracki, Krzysztof Kosior i red. Michał Siwiec-Cielebon. Spotkanie prowadziła Małgorzata Kupiszewska, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu.

 

Zarówno paneliści, jak i licznie zgromadzona publiczność podkreślili, że nadzwyczajne przedsięwzięcie rotmistrza Pileckiego – dobrowolne uwięzienie w Auschwitz, stworzenie tam konspiracyjnej organizacji i przekazanie szczegółowego raportu o obozie – wciąż jest zbyt słabo znane poza granicami Polski. Redaktor Michał Siwiec-Cielebon stwierdził, że ze względu na ofiarność, bezinteresowność i gotowość do współpracy ponad podziałami politycznymi czy ideowymi, rotmistrz Pilecki powinien być symbolem i patronem jednoczącej się Europy. W upowszechnianiu wiedzy o misji rotmistrza pomoże angielska wersja językowa Raportu w postaci audiobooka, który wkrótce ukaże się na stronie projektu Rotmistrz Pilecki – Bohater Niezwyciężony.

 

Wszyscy obecni na spotkaniu otrzymali nowe wydanie Raportu Witolda – raportu rotmistrza Pileckiego z Auschwitz – opublikowanego Fundacji GDZIE, Studium Polski Podziemnej w Londynie i Wydawnictwa APOSTOLICUM. Raport jest również dostępny na stronie www.rtmpilecki.eu w wersji PDF (po polsku i po angielsku) oraz jako audiobook (po polsku; wkrótce ukaże się również wersja angielska).

do góry