Spotkanie z cyklu Mistrzowie dokumentu z historią w tle - 10 stycznia

10 stycznia (wtorek), godz. 17.30

W ramach cyklu Mistrzowie dokumentu z historią w tle pokaz filmu Ewy Szakalickiej Katownie praskie. Spotkanie poprowadz Jędrzej Lipski, historyk, dokumentalista i producent filmowy.

Powojenna historia warszawskiej Pragi skrywa wiele mrocznych tajemnic, o których wielu mieszkańców dowiaduje się dopiero teraz. To tu, w murach byłego carskiego więzienia „Toledo” przy Ratuszowej, w budynku byłej plebanii Cerkwi Św. Marii Magdaleny przy Cyryla i Metodego, w piwnicach domów: przy Strzeleckiej, przy Ks. I. Kłopotowskiego dawnej Wójcika, a także w budynkach wojskowych i urzędowych: przy 11-go Listopada, Sierakowskiego, Wileńskiej, Targowej i innych mieściły się katownie Polaków: żołnierzy Wojska Polskiego, Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, działaczy przedwojennych partii politycznych i podziemnych organizacji patriotycznych.

Zrealizowany z inicjatywy i na zamówienie Urzędu Dzielnicy Praga Północ dokument Katownie praskie to film nie tylko o historii tych ludzi i tych miejsc na Pradze, ale przede wszystkim o pamięci, która musi być zachowana dla potomnych.

do góry