Program Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką

W czwartek1 września 2016 r. w Przystanku Historia odbyła się konferencja prasowa dotycząca programu dokumentacyjnego IPN „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945”, z udziałem dr. Mateusza Szpytmy – zastępcy prezesa IPN oraz Dariusza Pawłosia – prezesa Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, rozpoczynającej realizację kolejnej edycji programu.

 

 

 

 

Z inicjatywą uruchomienia programu, którego celem było stworzenie imiennej bazy danych, zbierającej w jednym miejscu wszystkie możliwe do uzyskania informacje o osobach pomordowanych i represjonowanych pod okupacją niemiecką, wystąpili w 2006 roku ówczesny prezes IPN Janusz Kurtyka oraz wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasz Merta, który czuwał następnie nad realizacją projektu z ramienia Ministerstwa Kultury, wspierającego w latach 2006–2010 również finansowo ten program. Realizator kolejnych etapów programu wyłaniany jest w drodze konkursu ogłaszanego przez IPN. Od roku 2009 jest nim „Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie”, która poprowadzi program także w latach 2016–2018 (wcześniej realizatorem była Fundacja Ośrodka KARTA).

Dzięki zebranym w ramach programu danym możliwe będzie zweryfikowanie dotychczasowej wiedzy o stratach, która do tej pory w większości opierała się na danych szacunkowych, oraz pokazanie skali terroru niemieckiego wobec obywateli państwa polskiego w granicach z września 1939 r. Ogólnodostępna baza danych (www.straty.pl) pozwoli także rodzinom na odnalezienie po latach informacji o osobach zaginionych w czasie wojny oraz na dotarcie do dokumentów znanych dotychczas jedynie historykom.

W chwili obecnej baza zawiera informacje o 4.912.078 ofiarach i osobach represjonowanych pod okupacją niemiecką.

Portal www.straty.pl stanowi największą bazę danych o obywatelach polskich zamordowanych i represjonowanych pod okupacją niemiecką.

do góry