Pokaz filmu Wujowie i inni - 23 lutego

23 lutego (wtorek), godz. 17:00

W ramach spotkania filmowego Klubu Historycznego im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” projekcja filmu Jana Ledóchowskiego Wujowie i inni. Gościem specjalnym pokazu będzie reżyser.

Film Jana Ledóchowskiego to niezwykła historia wielkopolskiego rodu, którego ziemiański etap życia brutalnie zakończyła II wojna światowa, a powstanie PRL postawiło członków jednej rodziny wobec różnych wyborów ideologicznych,  w efekcie – w przeciwstawnych obozach politycznych. Dzieje rodziny w dramatyczny sposób naznaczyła wojna.  Losy wojenne  bohaterów były zmienne i tragiczne: we dworze w Małej Wsi znalazła schronienie senator RP, żydowskiego pochodzenia, w Zbydniowie SS dokonała krwawej masakry po przyjęciu weselnym, później w Powstaniu Warszawskim zginęła 22-letnia Magda Morawska. Po wojnie, napiętnowani jako „zdrajcy i obszarnicy”, bohaterowie filmu stanęli przed wyborem nowej drogi życiowej.  Rozdzieliła ich żelazna kurtyna, podzieliły odmienne poglądy polityczne.  Część wybrała pracę na rzecz kraju na emigracji, inni pozostali w kraju.

Kajetan Morawski był ambasadorem w Paryżu polskiego Rządu na Uchodźstwie; Maciej Morawski był korespondentem Radia Wolna Europa - anonimowe telefony groziły mu porwaniem jego córki; Dominik Horodyński pozostał w kraju i był redaktorem naczelnym tygodnika warszawskiego „Kultura”; a Kazimierz Morawski był prezesem koncesjonowanej partii ChSS, członkiem Rady Państwa PRL, i bliskim współpracownikiem Edwarda Gierka i Wojciecha Jaruzelskiego - mówi o tym jak na Kremlu przed stanem wojennym grożono mu interwencją sowiecką.  
 
Autor filmu rozmawia także z Anną hr. Potocką, aresztowaną przez NKWD, i z Janem Lityńskim, wielokrotnie aresztowanym i internowanym opozycjonistą PRL.
 

 

 

do góry