Podsumowanie projektu Włączeni w historię

Niedawno zakończyła się druga edycja projektu Włączeni w historię. Jego organizatorzy - Fundacja Kultury Bez Barier -  chcieli sprawić, by niesłyszący, niewidomi poczuli więź ze swoją ojczyzną, poznając własną historię, dzieje Polski w całkowicie przystępny sposób. Pragnęli pokazać tym grupom, które dotychczas nie czuły się mocno związane z Polską, jej historią, że patriotyzm jest ważny, aby zrozumieć siebie i mieć podstawę do budowania przyszłości. Celem projektu było też pokazanie historii w ciekawy, atrakcyjny sposób, że nie są to tylko zakurzone eksponaty w muzeach, nudne opowieści o kolejnych bitwach, ale też warsztaty, na których samodzielnie interpretuje się pewne wydarzenia, czy współczesne filmy historyczne.


Działania były prowadzone w Warszawie w Przystanku Historia, Mazowieckim Instytucie Kultury, Domu Spotkań z Historią, Muzeum Warszawy oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Podczas warsztatów zapewniono audiodeskrypcję dla niewidomych, napisy dla niesłyszących, tłumaczenie na język migowy, pętlę indukcyjną. Instytucje przygotowały na warsztaty materiały do dotykania dla niewidomych.
Do filmów dołączono audiodeskrypcje i napisy dla niesłyszących, każda rozmowa z zaproszonym gościem była tłumaczona na język migowy i była rozłożona pętla indukcyjna dla słabosłyszących.


Projekt "Włączeni w historię II" został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm Jutra 2015.

 

 

 

 

do góry