Wykład z cyklu Spacerkiem po Warszawie - 15 października

15 października (czwartek), godz. 17:00

Wykład z cyklu Spacerkiem po Warszawie. Rozwój architektury i budownictwa XIX/XX w. Jarosław Zieliński, historyk architektury i ceniony varsavianista, opowie o architekturze sakralnej Warszawy przed 1939 r.: kościołach, cerkwiach, synagogach, cmentarzach i innych miejscach odzwierciedlających kulturową i religijną różnorodność przedwojennej Warszawy. 

 

To już dziesiąta odsłona cyklu spotkań prezentujących różnorodność stylistyczną architektury Warszawy w XIX i XX w. W obecnej edycji przedstawione zostaną założenia architektoniczne i urbanistyczne oraz ich stylistyka (gmachy użyteczności publicznej, obiekty przemysłowe, architektura sportowa i rekreacyjna, architektura mieszkaniowa, obiekty kultu), a także ich wpływ na kształt miasta i życie mieszkańców – na tle historycznym, społecznym i ideologicznym.

Proponowane  tematy:

  • Architektura sakralna (do 1939 r.) – 15 października 2015
  • Świeckie budowle użyteczności publicznej (do 1939 r.) – 12 listopada 2015
  • Budownictwo przemysłowe (do 1939 r.) – 10 grudnia 2015
  • Infrastruktura miejska (do 1939 r.) – 14 stycznia 2016
  • Budownictwo kolejowe (do 1939 r.) – 18 lutego 2016
  • Rozwój kamienic (do 1939 r.) – 17 marca 2016

Cykl prowadzi Jarosław Zieliński - historyk architektury i jeden z najbardziej cenionych współczesnych varsavianistów, autor m.in. wielotomowego Atlasu dawnej architektury ulic i placów Warszawy, albumu Warszawa zburzona i odbudowana, monografii Realizm socjalistyczny w Warszawie. Urbanistyka i architektura, przewodników historycznych i albumów po stołecznych dzielnicach, a także szeregu artykułów dotyczących historii i dziedzictwa Warszawy, publikowanych m.in. na łamach „Stolicy” i „Spotkań z Zabytkami”. Ostatnio wydał Pałac Kultury i Nauki oraz wspólnie z Jerzym S. Majewskim Spacerownik po żydowskiej Warszawie.

do góry