Wystawa Wojna się skończyła - nie dla wszystkich - 4-22 maja

Wystawa prac wykładowców i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Wystawa Wojna się skończyła - nie dla wszystkich prezentuje prace wykładowców i studentów Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. To artystyczna wizja wydarzeń maja 1945 r. - końca II wojny światowej, który dla wielu narodów, w tym dla Polaków, stał się początkiem nowej okupacji. 

Wernisaż odbędzie się 7 maja (czwartek) o godz. 17:00.

 

Kuratorem wystawy jest prof. Gabriel Kołat prowadzący pracownię Rysunku, Ilustracji i Komiksu na Wydziale Grafiki i Malarstwa w ASP w Łodzi.

 

W 1945 r. skończyła się w Europie II wojna światowa. Nie było chyba wówczas człowieka, którego myśli nie biegłyby do wspomnień z wcześniejszych lat. Uldze i radości z pokonania Niemców, którzy chcieli unicestwić Polaków, towarzyszyły obawy o przyszłość. Wszak władze nad Polską obejmował Związek Sowiecki, który kilka lat wcześniej współuczestniczył w rozpętaniu wojennego piekła i był odpowiedzialny za śmierć setek tysięcy Polaków.

Ludzie chcieli jednak żyć. Jedni starali się ułożyć życie w nowej rzeczywistości, czasami się w niej ukryć. Dlatego często podejmowali dramatyczne decyzje, jak opuszczenie domów ojczystych na ziemiach zabranych przez Sowietów i szukali miejsca dla siebie w nowych granicach Polski. Część poparła nową władzę – wielu z nadziejami na nowe, bezpieczne życie. Liczyli, że własną pracą uda się zmienić nieprzychylną rzeczywistość. Inni – z bronią w ręku walczyli o to samo, czego pragnęli w latach niemieckiej okupacji – o wolność. Tych, których nowa władza uznała za wrogów – bez względu na ich postawę – pozbawiano majątku, więziono, zabijano. Pozostałych stopniowo wtłaczano w tryby komunistycznego państwa.

Według definicji słownikowej „wyzwolić” to uczynić kogoś wolnym, obdarzyć wolnością, oswobodzić, wybawić. Warto pamiętać o tym, gdy myślimy o maju 1945 r. Dobrze, że spojrzymy na ten czas przez pryzmat wizji artystów. Dzięki nim pomyślimy, że wojna nie dla wszystkich skończyła się 70 lat temu.

 

dr Andrzej Zawistowski

Dyrektor

Biura Edukacji Publicznej IPN

do góry