28 stycznia dyskusja z cyklu Krakowska Loża Historii Współczesnej w Warszawie

Dyskusja o książce Dawida Golika Partyzanci Lamparta poświęconej oddziałowi Armii Krajowej walczącemu na Podhalu

28 stycznia (środa) godz. 17:30

Czwarte spotkanie z cyklu Krakowska Loża Historii Współczesnej w Warszawie - dyskusja wokół książki Dawida Golika Partyzanci „Lamparta”. Historia IV batalionu 1. pułku strzelców podhalańskich AK

Armia Krajowa jest – słusznie – powodem do naszej narodowej dumy. Przez kilkadziesiąt lat komunistycznej indoktrynacji jej pamięć była zohydzana, a co najmniej pomniejszana. Dzisiaj można i należy korzystać z wolności badań naukowych. Nie należy jej jednak mylić z tworzeniem nowych mitów, będących prostą odwrotnością dotychczasowych. Prawda jest o wiele bardziej ciekawa.

Dawid Golik napisał historię IV batalionu 1. pułku strzelców podhalańskich AK bez tego rodzaju skazy. Jego książka nie przyjmuje à priori złotej legendy po to, by dopasować następnie do niej fakty. Odwrotnie: drobiazgowo rekonstruuje poszczególne wydarzenia, by dopiero na tej podstawie umożliwić dokonywanie uogólnień. Wyłania się z tej opowieści obraz żołnierzy kpt. „Lamparta” jako młodych ludzi, niewątpliwie oddanych idei wolnej Polski, ale tylko ludzi. Mamy więc żołnierski znój, ale wypełniony prawdziwym życiem, a nie tylko bohaterskimi czynami.

Czy takie podejście osłabia czy wzmacnia naszą narodową samoświadomość?

28 stycznia w Przystanku Historia będą o tym rozmawiać: dr Dawid Golik, Jerzy Wójcik, dr hab. Zdzisław Zblewski. Spotkanie poprowadzi Roman Graczyk.

 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

 

do góry