Kurs XX wiek okiem dokumentalisty

Spotkanie Film dokumentalny jako źródło wiedzy o przeszłości i teraźniejszości z cyklu XX wiek okiem dokumentalisty – kursu z historii dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych

Kolejne spotkanie z cyklu XX wiek okiem dokumentalisty – kursu z historii dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, zorganizowanego przez Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Dom Spotkań z Historią. Zajęcia odbędą się w godz. 10:00–16:00 w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 w Warszawie.

Kurs XX wiek okiem dokumentalisty podzielony został na kilka modułów poświęconych różnym środkom przekazu. Moduł drugi – Film dokumentalny jako źródło wiedzy o przeszłości i teraźniejszości – podejmuje zagadnienia związane z wykorzystaniem filmów dokumentalnych w edukacji szkolnej. Tematem sobotnich zajęć będzie film dokumentalny jako źródło wiedzy o przeszłości i teraźniejszości.

 

PROGRAM:

10:00–10:10 – powitanie, wprowadzenie

10:10–11:15 – projekcja filmu dokumentalnego Miliard szczęśliwych ludzi, reż. M. Bochniak, 2011.

11:25–12:00 – dyskusja, analiza i interpretacja języka filmowego, konstrukcji, analiza wątków współczesnych w filmie (międzykulturowość, dialog międzykulturowy, komunikacja, tradycja i nowoczesność, modernizacja)

12:00–12:45 – ćwiczenia w grupach na temat wykorzystania filmów w edukacji zgodnie z podstawą programową, przedstawienie propozycji i uwagi

13:00–14:45 – wykład Diany Gaik (Akademia Planete Doc) na temat wykorzystania filmu dokumentalnego: polskiego i światowego na zajęciach w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (w tym prezentacja materiałów dydaktycznych, fragmenty filmów)

15:00–16:00 – analiza i interpretacja filmów krótkometrażowych polskich reżyserów, m.in. Prawie milioner, reż. Marcin Korneluk, 2008.

 

do góry