13 grudnia Kurs dla nauczycieli XX wiek okiem dokumentalisty

13 grudnia (sobota), godz. 9:30-16:00

W sobotę 13 grudnia nauczyciele i edukatorzy wezmą udział w zajęciach Dokumentalista Krzysztof Kieślowski o kobiecie i rodzinie. Będzie to kolejne spotkanie z cyklu XX wiek okiem dokumentalisty – kursu z historii dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, zorganizowanego przez Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Dom Spotkań z Historią. Zajęcia odbędą się w godz. 9:30–16:00 w Przystanku Historia.

Kurs XX wiek okiem dokumentalisty podzielony został na kilka modułów poświęconych różnym środkom przekazu. Moduł drugi – Film dokumentalny jako źródło wiedzy o przeszłości i teraźniejszości – podejmuje zagadnienia związane z wykorzystaniem filmów dokumentalnych w edukacji szkolnej.

Program spotkania Dokumentalista Krzysztof Kieślowski o kobiecie i rodzinie:

9:30–9:40 – wprowadzenie do filmu Pierwsza miłość (1974) w reż. K. Kieślowskiego – Barbara Czepik (WCIES)

9:40–10:40 – projekcja filmu

10:40–11:00 – przerwa na kawę

11:00–15:00 – blok warsztatów filmowych:

  • rozumienie i analiza problemowa (konteksty historyczne i społeczne) – dr. Sylwia Siedlecka (DSH), Magdalena Wiśnioch (WCIES)
  • analiza języka dzieła filmowego – dr Sylwia Siedlecka
  • wypracowanie ćwiczeń kształtujących umiejętność pracy z filmem dokumentalnym – dr Sylwia Siedlecka (DSH), Barbara Czepik, Magdalena Wiśnioch (WCIES)

15:00–16:00 – spotkanie z krytykiem filmowym – Andrzej Werner, dr Sylwia Siedlecka (DSH)

do góry