24 października Dziś idę walczyć, mamo

24 października [piątek] godz. 17:30

Koncert piosenek i wierszy powstańczych Dziś idę walczyć, mamo w wykonaniu Teatru Dobrego Pasterza to mA seNs. Podczas spektaklu wystąpią aktorzy amatorzy oraz aktorzy profesjonalni.

Teatr Dobrego Pasterza działa od blisko 10 lat przy parafii Dobrego Pasterza na Reducie Wolskiej. Początkowo grupa wystawiała spektakle pasyjne, co roku z innym scenariuszem i odmienną scenografią, charakteryzowały się rozbudowaną oprawą muzyczną. Od 2008 r. w repertuarze teatru znajdują się również spektakle historyczne i patriotyczne, takie jak Listopadowa rapsodia o powstaniu listopadowym i Warszawska Golgota poświęcona powstaniu warszawskiemu. W przyszłości grupa chce poszerzyć repertuar między innymi o twórczość więzionych w obozach koncentracyjnych. Jak piszą sami członkowie teatru, ich spektakle mają na celu „pokazanie, że wspólne poszukiwanie i przekazywanie piękna słowa i obrazu w drodze za Chrystusem ubogaca nas wzajemnie, a hasło Bóg, Honor, Ojczyzna nadal jest aktualne”.

Tytuł koncertu - Dziś idę walczyć, mamo – zaczerpnięty jest z wiersza Józefa „Ziutka” Szczepańskiego, powstańca warszawskiego, żołnierza harcerskiego batalionu „Parasol”. Józef Szczepański w swoich wierszach i piosenkach dokumentował codzienność walczącej Warszawy. Do jego najbardziej znanych utworów należą: Pałacyk Michla, Chłopcy silni jak stal („Parasola” piosenka szturmowa) i przejmujący wiersz Czerwona zaraza, napisany tuż przed śmiercią. „Ziętek” został ciężko ranny podczas walk o Stare Miasto i zmarł 10 września w szpitalu powstańczym przy ul. Marszałkowskiej. 

 

 

do góry