9 października Świat totalitarny w literaturze i sztuce

9 października [czwartek] godz. 17:30

Nowe seminarium Świat totalitarny w literaturze i sztuce, którego uczestnicy będą próbowali wydobyć z tekstów kultury (powieści, wierszy, esejów, nowel i filmów) to, co we wrażliwości artystów przetrwało jako esencja totalitaryzmu w jego komunistycznym wydaniu. Temat pierwszego spotkania to komunizm jako projekt zbrodniczej przemiany człowieka i społeczeństwa. Podstawą do dyskusji będą Korzenie totalitaryzmu Hannah Arendt oraz Czarna księga komunizmu. Prowadzenie: dr Łukasz Michalski.

 

Program zajęć:

9.10.2014

Literatura i film jako podstawy analizy totalitaryzmu. Podejście antropologiczne i historyczne. Komunizm jako projekt zbrodniczej przemiany człowieka i społeczeństwa.

Teksty: Czarna księga komunizmu, Hannah Arendt Korzenie totalitaryzmu.

Lektura na następne zajęcia: pierwszy tom Archipelagu Gułag Aleksandra Sołżenicyna, Dziennik 1954 Leopolda Tyrmanda, Konarmia Izaaka Babla.

 

20.11.2014

Jak do tego doszło? Co jest istotą zmiany? – Sołżenicyn, Tyrmand, Babel.

Lektura na następne zajęcia: Warłam Szałamow Opowiadania kołymskie, wybrane fragmenty Archipelagu Gułag Sołżenicyna, wiersze Beaty Obertyńskiej i Kazimierza Wierzyńskiego.

 

11.12.2014

Terror i zło absolutne, jako doświadczenie pospolite. Struktura przemiany.

Lektury na następne troje zajęć: Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa, wiersze Zbigniewa Herberta, film Pokuta Tengiza Abuładze; Ciemność w południe Arthura Koestlera, Ciemności kryją ziemię Jerzego Andrzejewskiego.

 

15.01.2015

Projekcja Pokuty Tengiza Abuładze. Dyskusja.

 

12.02.2015

Przemiana – przejście w nowego człowieka.

 

12.03.2015

Po przemianie – nowy człowiek w nowym antyspołeczeństwie.

Lektury na następne zajęcia: Leopold Tyrmand Życie towarzyskie i uczuciowe, Jacek Trznadel Hańba domowa, Aleksander Zinowiew Homo Sovieticus, wiersze Zbigniewa Herberta i Kazimierza Wierzyńskiego

 

9.04.2015

Zdrada klerków – dekapitacja narodu jako spoiwo przemiany.

Lektury na następne zajęcia: Władymir Bukowski I powraca wiatr, Aleksander Sołżenicyn ostatni tom Archipelagu Gułag, Nadieżda Mandelsztam Nadzieja w beznadziejności.

 

14.05.2015

„Miasto w sobie” – nadzieja na odrodzenie.

Na następne zajęcia: Człowiek z żelaza Andrzeja Wajdy.

 

11.06.2015

Projekcja filmu, dyskusja i podsumowanie pierwszego roku zajęć.

do góry