2-4 kwietnia 5. przegląd filmowy Echa Katynia

5. przegląd filmowy Echa Katynia, w ramach którego pokazane zostaną filmy dotyczące zbrodni katyńskiej i innych represji komunistycznych.

Pierwszego dnia widzowie zobaczą film Kuropaty - droga sumienia (reż. Uładzimira Samojłau), który ukazuje miejsce zbrodni komunistycznych w pamięci zbiorowej społeczeństwa białoruskiego, oraz Pre Mortem w reżyserii Konrada Łęckiego - etiudę filmowa o ostatnich godzinach życia oficerów zamordowanych w Katyniu. W drugiej części spotkania zaproszeni goście rozmawiać będą o śledztwach i próbach odwoływania się do opinii międzynarodowej w sprawie zbrodni katyńskiej.

W drugim dniu przeglądu wyświetlony zostanie film Z nieba do nieba (reż. Zbigniew W. Kowalewski) o Janinie Lewandowskiej, śpiewaczce, pilocie i bohaterce wojny obronnej 1939 roku, najprawdopodobniej jedynej kobiecie rozstrzelanej w lesie katyńskim. Kolejnym filmem będzie Tropem Wyklętych w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego. W filmie wypowiadają się Dariusz Malejonek, twórca projektu „Panny Wyklęte”, raper Tadek Polkowski, członkowie zespołu De Press oraz inni artyści, którzy w swej twórczości honorowali pamięć Żołnierzy Wyklętych. Dopełnieniem spotkania będzie dyskusja o katyńskich stratach osobowych i ich wpływie na życie powojennej Polski.

Ostatniego dnia przeglądu wyświetlone zostaną dwa dokumenty mówiące o zmowie milczenia wokół prawdy o Katyniu i próbach jej przełamania: Katyń. Ludobójstwo i propaganda w reżyserii Barbary Dyrschka, Marka Grzona, Ingo Bethke oraz Prywatne śledztwo majora Zakirova w reżyserii Jarosława Mańki. Goście porozmawiają o trudnej drodze, jaką przeszli ludzie walczący o prawdę o zbrodniach sowieckich – w tym także Oleg Zakirov, Rosjanin, który jeszcze w latach 80., ryzykując życiem, prowadził własne śledztwo katyńskie.